Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

REFERANDUM SÜRECİ

Malumunuz olduğu üzere yakın vakitte ülkenin yönetim biçiminin de belirleneceği Yeni Anayasa’yı halk kendi elleriyle oylayacak. Ancak buradaki sıkıntı yöntem, oylama, referandum değil. Takdir ederseniz Vandallığa değinmek istiyorum biraz.

Ülkemiz zor günlerden, eylemlerden, protesto ve darbelerden geçti. Bu süreçleri sonlandıran güçlü irade ve millet oldu. Ancak değinmek istediğim şudur ki; hendek siyaseti yapan teröristler de, çirkinliklerle kamu malına zarar vererek ortalığı yakıp yıkanlar da karşılığını anladıkları dilden aldılar. Bugün yeni bir dönemden geçmekteyiz ve şer odakları yine ellerinden geldiğince çirkinlikler yapmaya başladılar. Yalnız bildiğim önemli bir şey var: Bu ülkede muhalefet yoktur. Ülkeye muhalefet vardır! Aslında şu önemli bir nokta; eğer CHP karşı propaganda yapmasa inanın %35 “Hayır” çıkacaksa bu oran %45’i bulur. Sırf yapmasını beceremedikleri, yapamadıkları karşıt propaganda’dan dolayı halkın nefreti kendilerine oy kaybı olarak geri dönüyor. Halkevleri, terörist militan gruplar, ülke karşıtı eylem yapan gruplar vb. illegal yapılanmalara destek olarak veya yanlarında durarak muhalefet ettiklerini düşünenler halkta karşılığını bulamamaktadırlar. Bir de anlam veremediğim bir şey var. Çevreye zarar vererek bir şey elde etmeye çalışanlar kimlere hizmet ediyor çözebilmiş değilim. Evet, dış mihraklar, dış güçler gibi söylemler oldu ama tam olarak bulamadım ben. Daha dün rastladığım birkaç Vandal park duvarlarına halkevlerinin üzerinde “Hayır” yazan boy boy afişlerini astığına tanık oldum. Böyle yaparak halkın fikrini çelme becerisine kavuşacaklarını düşünmüyorlar bence. Biz hâlâ yaşıyoruz, hâlâ varız, yok olmadık, ülkenizi pisletmeye, elimizden geldiğince emek harcayıp güzellikle yapılan duvarların içine edeceğiz anlamından başka bir sonuç çıkmıyor!

Geçtiğimiz yıllarda gezi olayları sürecinde yaşadıklarımızı da herkes hatırlar. Önüne gelen devlet malına, esnaf malına zarar vermekten başka hiç bir şey yapmadı. Kalabalık gruplar arasından Vandalların yapma ihtimalini düşünüyorum ama çok daha fazlasını hatta ve hatta 5 Milyon insanın Demokrasi mitingine katıldığı halde ve tek bir sandalyenin dahi kırılmadığı mitinglerde yapılmıyor değil. Veya yakın zamandan örnek verecek olursak 15 Temmuz darbe girişimi için milyonlarca insan günlerce sabahlara kadar sokaklardaydı. Geceyi gündüz eylediler ama bir insanın burnu bile kanamadı. Ya da çevreye zarar verecek, kamu malını tahrip edecek girişimlerde bulunmadılar. Dolayısıyla; bir insan ülkesini sevecek önce! Ülkesini seven, milletini seven, vatanını seven nice gönüllerin buluşmalarına şahit olduk. Ama böylesine şahit olmadık.

Yaklaşmakta olan referandum süreci ile ilgili olarak diyeceğim odur ki, kim ne derse desin, ister “Evet” ister “Hayır” yeter ki ülkemize zarar vermeyelim. Veren kirli elleri ortaya çıkaralım. Bu pislikleri temizlemek tüm Türkiye Milletinin birinci vazifesi.

İletişim Mail : kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.