Sağlık Bakanı Açıkladı! Kademeli Normalleşme ve Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı

Sağlık Bakanı Açıkladı! Kademeli Normalleşme ve Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün toplanan kororavirüs bilim kurulu toplantısı sona erdi. Bakan koca kademeli normalleşme ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca bilim kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada; 1 Mart'ta başlayacak kademeli normalleşme konusunu yeniden değerlendirildiğini belirterek, Dünya virüsle mücadele konusunda başarılı bir sınav veremedi. Tabiki başarısızlık üzerinden de salgınla mücadele etmek mümkün değildir. Her ülke elindeki imkanlar dahilinde tedbirler almaya çalıştı. Biz de ülke olarak elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık.

Hastalıktan korunma tedaviden kat be kat önemli

“Riskten koruma tedbirlerinin tedaviden kat kat üstün bir değerde olduğunu yaşayarak öğrendik. Sahne önünde Bilim Kurulumuz önemli roller üstlendi. Pek karşınıza çıkmayan Toplum Bilimleri Kurulumuz ise sahnenin gerisinde önemli stratejiler geliştirdiler. Elbette sağlık, tedavi ve hastalıkla mücadele konularında Bilim Kurulumuz çalışmalarına bütün hızıyla devam edecek ancak artık salgının sosyal hayata etkileriyle mücadeleye de odaklanacağız.” Dedi.

Şimdiye kadar toplamda 8 Milyon doz aşı yapıldı

Bugüne kadar aşılama çalışmalarında yaklaşık 1.5 milyonu 2. doz olmak üzere toplam 8 milyon aşılama sayısına ulaştık. Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna gelindi. Bu anlamda salgınla mücadele ve aşılama çalışmaları konusunda küresel düzeyde en başarılı ülkeler arasındayız.

Tabiri caizse aşı kıtlığı yaşanılan bir dönemdeyiz

Temin ettiğimiz aşıya rağbet artıyor. Bu tercihimizin doğruluğunu tasdik etsek de lojistik ile ilgili tehdidi artırıyor. Deyim yerindeyse aşı kıtlığı yaşanan bir zamandayız. Aşılama programında açıklanan veriler üzerinden haklı haksız eleştiriler yapılmaktadır.

Aşılama sayısında dönem dönem kısmen azalma ya da artış olması tamamen lojistik sebeplerden dolayı bilinçli olarak planlanmaktadır. Bugün aşı temin edilebilirken yarın temin edemeyebiliriz. Bunun garantisini kimse veremez. Bugün itibarıyla bir tedarik ve planlama sorunumuz yok. Birinci doz aşısını olan tüm vatandaşlarımızın ikinci doz aşıları güvence altındadır. Ancak daha güvenli olanı, kendi milli ve yerli aşımıza sahip olmaktır.

Aşı olur olmaz koruma sağlamıyor

Aşı olduğumuz gün koruma başlamıyor. İkinci doz aşıyı olup üzerinden 14 gün geçtikten sonra aşılanmış oluyoruz. Yani ilk aşı olduğumuz günden 42 gün sonra. Bu 42 gün kendimizi daha iyi korumak zorundayız. Ayrıca ülkemiz nüfusunun en az %60'ını aşılamadan aşı güvencesini elde etmiş olmuyoruz. Aşının ilk dozunu yaptırmış olmak bizi tedbire sevk etmeli.

Mutasyonlu virüse dikkat etmeliyiz

Her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüse de dikkat etmeliyiz. Bazı illerimizde buna yönelik özel planlarımız var. Vaka sayılarındaki artış bazı illerimizde diğerlerinden daha geç normalleşmesine neden olabilecek.

Önemli bir husus olan yerinde karar dönemine geçeceğiz

Geçtiğimiz haftalarda iller düzeyinde yüz bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarını paylaşmaya başladık ve salgın yönetiminde yerinde karar dönemine geçeceğimizi duyurduk. Bu verileri her hafta paylaşmaya devam edeceğiz. Belirttiğim parameterlere göre illerimizin risk düzeylerini düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak ilan edeceğiz. Alınan kabine kararlarını da kabine toplantısı sonrasında tensipleri halinde sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklardır. Yerinde karar dönemiyle birlikte güvenlik güçlerimiz de denetimleri artıracak.

Tam kapanma düşünmüyoruz

Bugün Bilim Kurulumuzun gündeminde daha çok bölgelerin, sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şekliyle, yani düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak ayrımının nasıl olması gerektiğini, hangi kriterlerin esas alınması gerektiğini ve illerde nasıl bir kısıtlama veya açılma yapılması gerektiğini tartıştık. Tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz.

Cumhurbaşkanının açıklama yapması beklenmektedir

Bakan Koca konunun Cumhurbaşkanına iletildiğini ve kabine toplantısı sonrasında, Kademeli normalleşme ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması konusunda Cumhurbaşkanının açıklama yapmasını bekliyoruz.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum