Sağlık Bakanlığı 20 Bin Personel Alacak

Sağlık Bakanlığı 20 Bin Personel Alacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş haziran 2017’ ye kadar 20 bin personel alınacağını duyurdu. 9 bin kişi hizmet alım yötemiyle 11 bin kişi ise Memur alınacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 2017 yılının Haziran ayına kadar 9 bini hizmet alımı yöntemiyle olmak üzere 11 bini ise Memur olarak 20 bin personel alacaklarını açıkladı. Gümüş, her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracaklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak" dedi. Gümüş sağlıkta yeni dönemin projelerini Habertürk'e anlattı. Gümüş, şunları söyledi.

Hastanelerin düzeyini arttıralacağını bunlara açılışları yapılacak olan hastanelerle başlanacağı dile getirdi. Mersin şehir hastanesini yıl sonuna kadar açacağız. Ardından Yozgat açılacak. Gelecek yıl da Bilkent, Kayseri ve Elazığ şehir hastaneleri açılacak. Bunlar üst düzey hastaneler bu gibi hastanelerin ilerleyen dönemlerde arması için çalışmalar yapıldığını belirtti.

Hastanelerin Düzeyi sadece arttırılmayacak buna paralel olarak aile hekimlikleride kalite ve kabiliyet açısından geliştirileceğini belirtti. Aile hekimliği sistemimizi, hem sayı hem de kalite olarak tekrar gözden geçireceğiz. Aile hekimi başına düşen nüfusu azaltacağız. Her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşamla ilgili kültürü kazanmasını sağlayacağız. Sağlıklı bir check-up ve kronik hastalıkların takibi yapılacak. Ayrıca tetkikleri de burada yaptırabilecekler. Hareket ve fiziksel egzersizler ile ilgili bilgilendirme yapılacak. İlk etapta bin sağlıklı yaşam merkezi inşa etmeyi planlıyoruz dedi.

Sağlık Bakanlığının çalışmalarının devam ettiği diğer bir konu Hastanelerin Acil servislerinin işleyişi özel hastanelerle devlet hastanelerinin ortak bir paydada belli bir rotasyonda daha hızlı hizmet verebilmek için çalıştıklarını belirtti. Acillerimizin ortak hareket etme kabiliyetini artıracağız. Kamu, üniversite ve özel hastanelerin bir arada planlandığı bir sistemi çalışıyoruz. Vakanın alımından tedaviyi sonlandırana kadar olan süreçte bütün adımları tek bir yazılım üzerinden değerlendireceğiz. Acil servislerin tekrar yapılandırılmasını planlıyoruz. Sarı, yeşil ve kırmızı alanı yeniden düzenleyeceğini belirtti.

Hastanelerde çalışan doktor, hemşire ve memurların daha iyi ve kaliteli çalışması açısından çalışanları teşvik etmek amaklı belirli çalışmalarının olduğunu belirtti. İyi Sağlık personeli ve hekimlerin ödüllendirilmesi de gündemde. Daha iyi iş yapan sağlık personelimizi teşvik etmek istiyoruz. İlk etapta döner sermaye ile ödüllendirmek istiyoruz. Daha fazla pay almalarını sağlayacağız. Hekimleri de sınıflandırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın hangi kliniğin ne kadar iyi olduğunu bilmesi gerekiyor. Bir hastanede kaç ameliyat yapılmış, kaçı başarılı olmuş ya da olmamış bunu bilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum