Sağlık Bakanlığı Açıktan Sözleşmeli Personel Alacak

Sağlık Bakanlığı Açıktan Sözleşmeli Personel Alacak

Sağlık Bakanlığı Açıktan Sözleşmeli Personel alımı Olağanüstü Hal (Ohal) kapsamında çıkarılan KHK Kanun Hükmünde Kararname İle önü açılmış oldu. Haberin detayında

Resmi Gazete Olağanüstü hal (OHAL) Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli sağlık personelleri alımının önü açılmış olup, mazeret tayinlerinde 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi de buna tabi olacak.

Açıktan atama yeni KHK Kanun Hükmünde Kararnameye göre, sözleşmeli sağlık personeli istihdamında bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel istihdam edilecek.

Yapılan değişikliklerle Sağlık Bakanlığının Merkez Teşkilatı hariç taşra teşkilatına, Sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak yerleştirme ile atanabileceği gibi, pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre KPSS puanı esas alınarak Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavla da atama yapılabilecek. Sözlü sınav ve yerleştirmeye ilişkin usul ve esaslar ise bakanlıkça belirlenecek. Bakanlığın belirleyeceği kadrolar, alımlar her alımdaki gibi Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak çalışmasıyla alımlar gerçekleştirilecektir.

Sözleşmeli Personel Kadroya geçmesi daha kolay hale geldi, bulunduğu ilde 1 yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda, eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde, hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilecek. Sözleşmeli sağlık personeli 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4'üncü maddesi kapsamındaki kadrolara atanabilecek. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacaktır.

Son değişiklikle yerdeğişme usulleride değişmiş oldu. Bu kapsamda istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personelleri 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, "aile birliği" mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi de buna tabi olacak şekilde değiştirilmiştir.

Bu düzenlemenin ardından Sağlık Bakanlığı 'nın personel alımı için ilanları yayınlaması beklenmektedir. İlanlar yayınlandığı zaman sitemizden duyurulacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum