Sağlık Personellerine Yıpranma Payı Müjdesi

Sağlık Personellerine Yıpranma Payı Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sağlık-Sen Türkiye buluşmasında sözünü verdiği sağlık personeline yıpranma payı konusu meclise sunuldu.

Milyonlarca sağlık personeli merakla bu haberi bekliyordu. Sağlık çalışanlarının yıpranma payı hakkında en sonunda meclise tasarı sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yıpranma payının müjdesini Sağlık-Sen Türkiye buluşmasında vermişti.

Peki sağlık çalışanlarına yıpranma payı ne anlama geliyor? Yıpranma payı, Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sağlık çalışanları oldukça zor bir meslek icra etmektedirler. Ölümle burun buruna olan sağlık çalışanları, enfeksiyonların ve bulaşıcı hastalıkların oldukça yoğun olduğu bir ortamda görev yapmaktadırlar.

Sağlık çalışanının yoran sadece bulaşıcı hastalık gibi meseleler de değil. Yoğun çalışma temposu, hastane ortamı, psikolojik baskılar da sağlık çalışanının yıpranmasında önemli rol oynamakta. Sonuçta insan hayatı gibi önemli bir mesele sağlık çalışanlarının ellerinde bulunmaktadadır. Bu sebeplerden dolayı da sağlık çalışanları , polisimizi ve askerimizi de unutmamak lazım, diğer meslek gruplarından daha erken yaşta yıpranıyorlar.

Bu durum halkın sesi olan milletvekillerinin de gözüne çarpmış ve sağlık çalışanlarına yıpranma payı tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştur.

Peki Tasarı Meclis’ten Geçtikten Sonra Ne Gibi Değişiklikler Geliyor?

Meclis’e sunulan kanun tasarısı ile Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastaneleri’nde görev yapan tüm sağlık çalışanları her 360 gün fiili çalışma sürelerine 90 gün fiili hizmet zammı eklenecektir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanları böylece ; beş yılı geçmemek üzere uzun vadeli sigorta uygulamalarında prim ödeme günü sayısı eklenecek ayrıca bu süre üç yılı geçmemek üzere sürenin yarısı emeklilik yaş süresinden indirilecektir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum