Şahsen Başvuru Şartından Dolayı Adaylar Sınavda Kendileriyle Yarışacak

Şahsen Başvuru Şartından Dolayı Adaylar Sınavda Kendileriyle Yarışacak

Kamu personeli alımlarında şahsen başvuru şartı adayları zorlamaya devam ediyor. Bu haberimizde yer alan ilandaki şahsen başvuru şartından dolayı adaylar kendi kendileriyle yarışacak.

Gerek kamu personeli sözleşmeli ve kadrolu memur alımlarında gerekse üniversitelere öğretim görevlisi ile araştırma görevlisi gibi kadrolara ŞAHSEN başvuru şartından dolayı adayların mağduriyeti artarak büyüyor. Bilişim çağında şahsen başvuru yerine online başvuru en doğrusu ve adayların bu konuda yoğun talepleri olmasına rağmen yerine getirilmiyor.

Personel alımlarında şahsen başvuru ısrarı

Kahramanmaraş ili personel alımı kapsamında Sütçü İmam Üniversitesi öğretim görevlisi ile araştırma görevlisi kadroları için şahsen başvuru ısrarı büyük soruna yol açtı. Sorun aslında sınava katılacak adaylar için değil, başvuru şartından dolayı katılamayan adaylar için sorun teşkil etti. Sınava sadece başvuru yapabilen adaylar katılacak.

sutcu-imam-universitesi.jpg

Adaylar sınavda kendi kendiyle yarışacak

Üniversite personel alımında başvurular için ilan 31 Aralık 2021'de yayımlanmıştı. Öğretim görevlisi ile araştırma görevlisi alımlarında yer alan şahsen başvuru şartına çoğu aday başvuru yapamamıştı. Üniversite daha önceki başvurularda tercih etmediği yöntemi bu alımda uyguladı ve bu sorun ortaya çıktı.

Yönetmelik ne diyor?

"Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği"nin 8'inci maddesinin 2'nci fıkrasında "Adayların başvuruları, ilanda belirtilen adrese şahsen veya posta yoluyla ya da ilanda belirtilmiş olması halinde internet yoluyla yapılır. Postadaki gecikmeler nedeniyle ilanda belirtilen süre içinde yapılamayan başvurular dikkate alınmaz." hükmü bulunmaktadır.

Ancak idare illa şahsen veya posta ile değil online da başvuru alabileceği belirtilmiştir. Kısıtlama olmamasına rağmen internetle başvuru yoluna gidilmemiştir.

Personel alımında online başvuru mutlaka yer almalı

Mevzuata da aykırı bir şekilde şahsen başvuru ısrarı yapılınca yazılı sınava sadece birer kişinin her kadro için gireceği sonucu ortaya çıktı. Bu kapsamda hangi ilan olursa olsun ŞAHSEN başvuru yerine online başvuru da alınması gerekiyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum