Sahte Sigortaya 5 Yıl Hapis

Sahte Sigortaya 5 Yıl Hapis

Emekliliğini sahte sigortayla yapan, bordrosunu düşük gösterip vergi kaçıran patronlar 5 yıla hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kanuna aykırı yollara başvurup vergi kaçıran, sahte sigortayla emekli olan kişi sayısı Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ile belirlendi. Devlet kendini zarara uğratan ne kadar kişi varsa gereğinin yapılması için butona bastı. Yaklaşık 220 bin kişinin sahte sigorta yaptığı belirlendi. Bazı işletmelerin de asgari ücrete gelen zammın ardından bu ücretleri çalışanlarına ödemeyeceğini bahane ederek çalışanlarını işten çıkartması da bu uygulama ile ortaya çıktı.

Peki Elde Edilecek Gelir Ne Kadar ?

Kayıtdışı , usulsüz yapılan işlerin Türkiye’ye yaklaşık olarak maliyeti 30 milyar olarak hesaplandı. Devlet bu usulsüz yapılanmanın önüne geçmek için işyerlerine 20 başlıkta denetim yapıyor. Kaçak işçi çalıştıran işletmelere de göz açtırılmıyor.

Yapılan incelemelerde keşfedilen sahte sigortalar iptal edilirken , geçmişte yatırdığı primleri de kaybetmiş oluyor. İşyerlerine asgari ücreti ödenmeyen veya eksik ödenen her çalışan için aylık 162 ₺ para cezası kesiliyor. Yapılan araştırma sonucu sigortasız işçi çalışan işletmelere ise 500 milyon ₺ kesti.

Sadece Patronlar Mı Ceza Alacak ?

Uzun süren soruşturma sürecinin ardından kanuna aykırı yollarla kendilerinin sahte sigortalı gösterilmelerine imkan veren ve aldığı ücret karşılığında prim yatırmadan SGK’de sahte sigorta oluşturan personel de bu soruşturmadan nasibini alacak. Geçen iki yılda yaklaşık 70 bin iş yerine denetim uygulanırken , kayıtdışı çalıştırılan 45 bin işçi de sosyal güvenlik kapsamına alındı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.