Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Sevdiğiniz İşi Yaparsanız Başarırsınız

İnsan yaşamını sürdürebilmek, yaşadığı topluma bir değer kazandırmak ve bunun getirisi olarak da toplumda saygın bir yer edinebilmek için bir iş yapmak durumundadır.

Gelişmiş toplumlarda birey doğduğu andan başlamak gelişme sürecine paralel olarak aldığı eğitim ve öğrenimle en iyi yapacağı işe yönlendirilir. Bu süreçte bireyin en iyi yapacağı iş biraz da doğuştan gelen yeteneklerine bağlıdır. Bireyin doğuştan gelen yetenekleri doğrultusunda yapabileceği iş onun yapacağı ‘en iyi iş’ olsa da bazı istisnai durumlarda bu onun en sevdiği iş manasına gelmeyebilir. Bu durumda sevdiği bir işe yönlendirilmesi birey açısından daha iyi sonuçlar verecektir.

İşinde Başarılı Olmak Doğuştan Mı?

Dünyada yetenekleri doğrultusunda ve aynı zamanda aldıkları eğitimle sevdikleri işi yapan insanların işlerinde çok başarılı oldukları bir gerçektir. Örnek olarak doğuştan futbol yeteneği olan birey bu özelliği küçük yaşta tespit edildiğinde aldığı eğitimle bu yeteneği geliştirdiğinde şüphesiz çok başarılı bir futbolcu olacaktır. Ancak bu başarısının ölçüsü kesinlikle işini sevmesi ile ilintili olacaktır.

Gelişmemiş toplumlarda bireyin doğuştan gelen yeteneğinin ortaya çıkması çoğu zaman tesadüflere kalmıştır. Doğuştan gelen yetenek eğitimle desteklenmezse başarı oranı kesinlikle sınırlı kalacaktır.

Bireyin başarıyı yakalamasının asıl büyük etkeni kesinlikle yaptığı işi sevmesi ile doğru orantılıdır. Bilinmelidir ki başarı her şeyden önce yapılan işi sevmekle başlar. Dünyaya yön veren büyük keşiflerin çok azı tesadüfler sonunda ortaya çıkmıştır. Tamamen bir bilim ve teknoloji çağı olan günümüzde ise yapılan tüm yeni icatlar kesinlikle işlerini seven ve bu konuda eğitim alan bireylerin başarı hikayeleridir.

Bilinçli Seçimler İçin Uzman Desteği Alabilirsiniz

“Sevdiğiniz işi yaparsanız başarırsınız” tezini yaşama geçirirken bazı istisnaları bu tez ile karıştırmamak gerekir. Öncelikli olarak bireyin sevdiği iş her zaman başarı getirecek anlamına gelmez. 

Burada kişilerin bazı hobileri ile gerçek işleri arasında bir ayrım yapmaları gerekir. Örnek olarak sevdiği meslekte çalışan bir mühendis aslında en çok balık tutmayı sevebilir. Bu onun balık tutma işinde başarıya ulaşacağı anlama gelmez. Zira balık tutmak çok sevdiğiniz bir hobi olmasına karşılık yaşamınızda başarıyı getirecek bir ‘iş uğraşınız’ değildir. Bu noktada karar vermekte zorlananlar uzman desteği alabilir. 

Sonuç olarak sevdiğiniz işi yaparken; başarı için istek kadar doğuştan gelen yetenek, işinize karakter uyumu ve donandığınız bilgi de gerekecektir. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde şüphesiz başarıyı yakalamak çok kolay olacaktır.

E-posta: aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum