Seyahat İzni Nereden Alınacak? Kimler Alabilecek

Seyahat İzni Nereden Alınacak? Kimler Alabilecek

Birçok il için seyahat yasakları geliyor. Bilim Kurulu 20 şehir için seyahat yasağı getirilmesini önerdi. Peki seyahat yasağı kısıtlaması sonucu kimler izin alabilecek. Seyahat izni nereden alınır? Kimlere seyahat izni verilir? Tüm cevaplar haberimizde.

20 Kasım 2020 tarihi itibarıyla "Koronavirüs Pandemisi Yeni Tedbirleri" sonrasında bugün de 20 il için seyahat kısıtlaması yapılması için talep Bilim Kurulundan geldi. Kabine toplantısı sonrasında açıklama gelince ve uygulama tarihi açıklanınca sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Hangi şehirlerin seyahat kısıtlamasına tabi olacağı da belli oldu.

Peki seyahat kısıtlaması başlayınca bu illerimizde yaşayan vatandaşlarımız izin alabilecek mi? Seyahat izni alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Seyahat izni kimlere ve nereden verilir? Tüm Soruların cevabını bu haberimizde hazırladık.

Seyahat  İzin Belgesi Nereden Alınır?

Bilim Kurulu'nun önerisinden sonra 20 il için seyahat kısıtlaması başlayacak. Bu sayı duruma göre artabilecek. Peki SEYAHAT İZNİ nereden alınır? Seyahat izni alabilmek için 3 farklı yöntem vardır.

Birinci yöntem İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sayfasından seyahat izni talep edilebilecek.

İkinci yöntem ALO 199 numaralı telefon aranarak, kişisel bilgileriniz ve durumunuza dair ayrıntılı görüşme sonrasında izin verilebilecek.

Üçüncü yöntem ise İllerde Valiliklere, İlçelerde de Kaymakamlıklara şahsen müracaat edilerek seyahat izin başvuru yapılabilecek.

Seyahat İzni Kimlere Verilir?

20 ilde başlayacak seyahat yasakları öncesinde vatandaşlar hangi durumda izin alabileceklerini araştırıyor. İşte seyahat izni alınabilecek tüm durumlar:

Hali hazırda hastanede tedavi görüp taburcu olan kişiler doktor raporu, sevk ile izin talep edebilirler. Ayrıca önceden alınmış doktor tedavisi veya kontrolü için de seyahat izni alınabilir.

Cenaze İzni: Kişinin kendisi veya eşinin birinci dereceden vefat eden yakını izin alabilir. Cenaze nakil işlemine refakat için de izin verilir. Cenaze izni için en fazla 4 kişinin seyahatına izin verilir.

Kişi eğer bulunduğu ile son beş gün içerisinde geldiyse ve ikamet ettiği şehre dönmek istiyorsa izin alabilecek. İzin alacak kişinin 5 gün önce geldiği aracın plakası veya seyahat belgesini gösteren biletinin de ibraz olması gerekecek.

Askerde olanlar ikamet adresine dönmek istiyorsa izin alabilecek. Özel veya kamu kapsamında belirlenmiş tarihli bir sözleşmeye davet yazısı olanlar izin alabilecek. Cezaevlerinden çıkanlar için seyahat izni verilebilecek.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.