Seyahat Kısıtlaması Kısmen Kaldırıldı!

Seyahat Kısıtlaması Kısmen Kaldırıldı!

Tam kapanma sürecinin sona ereceği 17 Mayıs tarihinden sonra kademeli normalleşmeye geçiş aşamalarını açıklayan İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kademeli normalleşme genelgesine göre, seyahat kısıtlamaları kısmen kaldırıldı. İşte detaylar.

Kademeli normalleşme süreci 17 Mayıs – 1 Haziran arasını kapsıyor. Bu bağlamda, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (hafta içi 21:00 – 05:00 arası ile Hafta sonu günleri) seyahat kısıtlaması uygulanacak.

Seyahat kısıtlamasının istisnaları ise;

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ve saatlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrı bir izin belgesi istenmeyecek. Aldıkları biletleri veya rezervasyon bilgilerini ibraz etmeleri yeterli olacak.

Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Görevli kamu personeli muaf

Zorunlu bir kamusal görevin yerine getirilmesi için bakanlıklar veya kamu kurumları tarafından görevlendirilen kamu görevlileri özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerinde kurum kimliği ve görevlendirme yazılarını ibraz etmeleri yeterli olacak.

Cenaze işlemleri için izin veriliyor

Kendisinin veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Bu kişilerden ayrıca bir izin belgesi istenmeyecek olup, gerekli sorgulama izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde ve saatlerde vatandaşların özel araçları ile şehirlerarası seyahat etmemeleri gerekmektedir.

Ancak zorunlu bir durum olduğunda (Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen) bu durumu belgelendirmeleri şartıyla, e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir.

Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum