Seyahatlerde Yeni Dönem! İşte Yeni Kovit Seyahat Kartı

Seyahatlerde Yeni Dönem! İşte Yeni Kovit Seyahat Kartı

Virüsün hayatımıza girmesiyle beraber artık hemen her alanda bu yeni dönemle alakalı farklı uygulamalarla karşılaşıyoruz. Alınan tedbirler getirilen kısıtlamalar ve hayatımıza giren uygulamalar.

Bunları örneklendirecek olursak, Yeni süreçle beraber kullanmaya başladığımız ve neredeyse her alanda olmazsa olmazımız olan HES kodu uygulaması. Avm girişlerinde, Seyahat ederken, kamu kurumlarında. Artık neredeyse hayatın her alanında HES kodu olmazsa olmazımız oldu.

Yeni bir uygulama daha hayatımıza girecek

Dünya genelinde virüsle mücadele önlemleri tartışılırken Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yeni bir duyuru yaptı. Uluslararası yolculuk yapan insanlar yaptıkları seyahatlerde 'Kovit seyahat kartı' kullanacaklar. Bu kartta test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgileri yer alacak.

Uygulamanın Mobil olması planlanıyor

Mobil uygulama şeklinde olması planlanan Kovit seyahat kartında, uluslararası yolculuk yapacak kişilerin, Kovit-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi yer alacak. Ülkelerin sağlık birimlerinin onayının da yer alacağı sistemde, bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı uygulama üzerinden kontrol edilecek.

Kilit Nokta Güven

IATA, dijital Covıd Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, BBC’de yaptığı konuşmada, “Buradaki kilit nokta güven. Yolcuların, yaptıkları testlerin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verileceğinden emin olmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Pilot denemeler yapılıyor

Goel konuşmasında, dünyada bazı havayollarıyla beraber pilot denemeler yaptıklarını ifade ederek, dijital kartın dünya genelindeki kullanımına mart ayında başlayabileceklerini söyledi. Söz konusu mobil uygulamanın gelişime açık olduğu ve dünya genelinde devreye sokulacak diğer dijital çözümlerle entegre bir şekilde çalışacağı da bildirildi. Uygulamanın iOS ve Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak. Kovit seyahat kartı için pilot uygulama aralık ayında ilk olarak Singapur Havayolları başladı. Etihad, Emirates, Qatar Airways ve Air New Zealand da denemelere katılan diğer şirketler arasında yer almaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.