Sezon Açıldı! 5.000-6.000 Lira Maaşla Çalışacak Eleman Bulunamıyor

Sezon Açıldı! 5.000-6.000 Lira Maaşla Çalışacak Eleman Bulunamıyor

2022 yılı sezonunun açılmasıyla en düşük 5 bin 6 bin TL maaşlarla çalışacak personel konusunda sıkıntı yaşandığı belirtildi. Turizm sezonunun açılmasıyla buraya yönelen ara elemanlar birçok işletmenin personel bulamaması sorununa yol açtı.

2022 yılı Turizm sezonu açıldı. Ramazan Bayramı ile de ilk yoğunluğu yaşanan turizm sektörünün açılmasıyla birlikte restoran ve kafeler sorun yaşamaya başladı. Çoğu çalışan turizm bölgelerine gidince hali hazırda ki işletmeler ara eleman temininde sorun yaşanmaya başladı. Asgari ücretten fazla maaş veriliyor ancak ara eleman temininde sorun bulunuyor.

5 Bin – 6 Bin TL maaşla eleman bulunamıyor

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte özellikle restoranlar ve kafeler eleman sıkıntısı yaşamaya başladıkları belirtildi. Ara elemanlar Turizm bölgelerine gidince işletmeler 5-6 bin TL ile çalışacak eleman bulmakta zorlanmaya başladı.

Birçok kişi turizm bölgelerine gitti

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ve Turizm sezonun açılmasıyla birlikte birçok kişi Antalya ve Muğla başta olmak üzere turizm bölgelerine çalışmaya gitti. Turizm bölgelerinde daha yüksek maaş aldıkları için hali hazırdaki birçok ilden turizm bölgelerine giden ara elemanlar kafe ve restoranlarda personel ihtiyacına yol açtı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Biral Serttaş yaz sezonunun gelmesiyle kalifiye elemanların turizm bölgelerine gittiğini ve buradaki işletmelerin de zor durumda kaldığını belirtti. Özellikle Adana'da bu sorunun yaşandığını, bu yıl daha da erken başladığı ifade edildi. Pandemi sonrası tatillerin bu yıl erken başladığını ve Turizm sezonunun açılmasıyla da eleman ihtiyacının daha da arttığı belirtildi.

Asgari ücretten fazla maaş veriliyor

Kentte yetişen elemanların Turizm sektörüne kaltırıldığı belirtildi. Asgari ücretten çok fazla maaş verilmesine rağmen eleman bulunamadığı ifade edildi. Turizm sezonunun açılmasının işletmeler için sıkıntı olduğu söylendi. Elemanların burada yetiştiği, tam da usta aşamasına gelince turizm sektörüne kaptırıldığı ifade edildi. 5-6 aylık çalışma olan yerlere yüksek maaş vererek kaptırıldığı ifade edildi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum