ŞİMDİ TAKTİK ZAMANI

Ülkemizde yaşıyorsanız sınavlara alışkın olmak zorundasınız. Bu zincir ilköğretimden başlayıp üniversite sonrasına kadar devam ediyor. Merhum Deprem Dede nasıl ki bu ülke depremle yaşamaya alışacak diyorduysa bunun eğitim versiyonu bu ülkede sınavla yaşamaya ve onunla barışık olmaya alışacak. Kaldı ki bizlerin gözünde çok büyüttüğü sınavlar aslında geleceğimiz için bir yapı taşı özelliği arz ediyor. Aslında bu sınavlar kendi geleceğimize yaptığımız bir tatlı yatırım bizi diri tutan mücadele azmimizi körükleyen bir işlevi var.

Malum bu yılda 2 Milyonun üzerinde kişinin gireceği YGS 13 Mart Pazar günü tüm Türkiye de Gerçekleştirilecek.  Bizlerin daha çok gelecek adına araç unsuru taşıması gerekirken bir amaç haline dönüştürdüğümüz YGS kişiliğinizi ya da zekânızı değil sınava hazırlığınızı ölçecek. Bu son düzlükteki hazırlıkta sağlam bir irade ve psikolojik rahatlık olmalıdır. Peki, bu sınava rahat ve soğukkanlı bir yaklaşımla girmek istiyorsak nasıl bir taktik gütmeliyiz gelin hep birlikte göz atalım.

Veliye Düşen Görevler:

Şu zamana kadar çocukları için yaptıkları özgüven kazandırıcı konuşmalara ve pozitif yöndeki telkinlerine şu bir haftada çocuklarının daha çok ihtiyacı olacak. Çünkü biz duygusal bir milletiz samimi olarak yapılan motivasyona bu tür zamanlarda ilaç gibi ihtiyacımız oluyor.

Bu sınav tabii ki çok önemli onca emek veriliyor hem aileler hem de öğrenciler tarafından, yalnız çocuğunuzun yanında bu sınava ne kadar önem ve özellik yüklerseniz öğrenci zaten kendisinde var olan sınav yükünün ağırlığını daha fazlasıyla hissedecektir. Bizim maksadımız sınavın hayatta zaten var olduğunu normal bir durum gibi göstermek olmalıdır. Sınav öncesinde Pazar günü sanki çok büyük bir olay varmışçasına davranmak yerine çocuklarınızla normal bir günmüş havası verin.

Eğer çocuğunuz sınav günü ben sınava kendim ya da arkadaşlara gideceğim diyorsa ve bu konuda ısrar ediyorsa bırakın öyle yapsın çünkü böyle istemesinin nedeni sınav günü ailesi dışarıda kendisi sınav salonunda direkt sınavın sonuyla ilgili tahminlerde bulunarak konsantrasyon sıkıntısı yaşayacağındandır.

Öğrenciler İçin;

Öncelikle bu sınavın ciddiye alınacak bir sınav olduğunu ancak aşılmayacak bir sınav olmadığını düşünüp motive olsunlar çünkü bu aşamaya geldiyseniz bundan sonrasını da halledersiniz.

Bu yıl sınav zor mu olacak kolay mı olacak şeklindeki tahminler öğrenciler arasında hep konuşulur. ÖSYM nin soru kategorisine baktığınız zaman bu sınavın yüzde yetmişini çalışan her öğrenci yapar.

Son hafta hiçbir unsur sizin moralinizi bozmamalı gerginliklerden, olumsuz dedikodulardan uzak durmalısınız. Bize bu aşamada en çok lazım olan şey moral seviyemizin en üst düzeyde olmasıdır.

Geçmişte yaşadığınız en ufak bir başarıyı dahi düşünerek sınava motive olabilirsiniz. Ne yapmışta başarılı olmuştunuz Geçmişte nasıl yaptıysanız gene başarabilirsiniz.( Bu mahalle maçında attığınız golle ilgili olabilir ya da okulda aldığınız bir alkış da olabilir.)

Şimdiden sınavdan şu kadar puan almalıyım şu kadar net yapmalıyım yerine elimden gelen gayreti göstereceğim deyin. Çünkü zorunluluk cümleleri anayasa kuralıymış gibi kişinin elini kolunu bağlar. Siz zaten sınava girdiğinizde elinizden geleni yapmayacak mısınız?

Siz bu sınavı kazanmak sloganıyla sahaya çıktığınıza göre sınava girmeden acaba sonuç nasıl olacak iyi puan alabilecek miyim gibi tereddüt taşıyan negatif yüklemelerle sınava girmeyin.  Bu sınava sadece bu yıl değil uzun zamandır emek veriyorsunuz hiçbir emek karşılıksız kalmayacağına göre tabii ki sonuç olumlu olacaktır. Diye düşünün.

Son haftalarda sıkça yaşanan hiçbir şey hatırlamıyorum bildiğim bir şey yok gibi algılamaların tamamen gerçek dışı olduğunu bilin. Bu durum sadece psikolojik bir şeydir. Onca zaman sınava hazırlandığınız için sahip olduğunuz kıymetli bilgileri kaybetme korkusu yaşıyorsunuz durum bundan ibarettir Siz bu sınava yıllarca da hazırlansanız da kafa olarak genelde yaşanan bir durumdur kısaca böyle bir şeyi ciddiye almayın.

Son hafta dengeli beslenme ve uykuyu ihmal etmeyin sınava haftasına girildiği için öğrenciler geç saatlere kadar ders çalışmak istiyorlar lakin artık hem ruhen hem de bedenen zinde olmamız adına düzenli beslenme ve yeterince uykuyu önemsememiz gerekiyor.

Sözün özü şöyle bir benzetme yapmamız gerekirse, futbolda başarılı olmak istiyorsanız sahayı üçe ayırırsınız birinci bölge, ikinci bölge ve üçüncü bölge birinci ve ikinci bölgede basit oynarsınız üçüncü bölgede yeteneklerinizi sergilersiniz. Bizde artık zaman olarak iki bölgeyi geçtik Şimdi soğukkanlılığımızı ve yeteneklerimizi sergileyerek başarılı olmanın zamanı gelmedi mi?

SINAVA GİRECEK TÜM ADAYLARA ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLİYORUZ.

İletişim Mail : korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar