Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Sınavda Başarının Sırrı Doğru Çalışmak

Sınav dönemi yaklaşırken öğrenciler kısa molalarla konsantrasyonunu arttırmaya çalışıyor. Milyonlarca insan sınavlara hazırlanırken gereksiz bir heyecan duyarak başarı oranını düşürüyor. Oysa sınavda başarının sırrı doğru çalışmak ve bunu bilmeyen öğrenciler başarısızlıklarını çalışma stratejilerini değiştirerek elde edebiliyor. 

Yeni nesil çalışma sistemini tercih edenler interaktif videolar ve etkileşimli videolar kullanarak başarılı olabiliyor. Ancak farklı ihtiyaçların karşılanması için gerekli olan çalışma sisteminin belirlenmesi birebir eğitimler ve test çözme tekniklerinin ilerletilmesiyle mümkün oluyor. Özellikle yabancı dil uygulama sınavlarında test tekniği üzerinden çalışma sistemleri geliştiriliyor. 

Bireysel başarılının yükselmesi açısından bireysel derslerin önemine değinen uzmanlar, eğitim konusunda çocuğun düzenli bir çalışma sistemi oluşturması büyük önem taşıyor. 

Programlı Çalışmak Önemli

Çocuğun okul, ders ve sosyal yaşantısı için bir zaman çizelgesi hazırlaması oldukça büyük bir önem taşıyor. Akşam 1-2 saatlik çalışma sistemleri ile programlı ders çalışma mantığının oturtulması büyük bir önem taşıyor. Programlı ve sistematik çalışma sistemiyle başarıyı yakalamak kaçınılmaz oluyor. 8 saatli eğitim hayatınıza ayırdığınızda 3-4 saat sosyalleşmeye günde en az 1 saatinizi de ders çalışmaya ayırarak başarılı olabilirsiniz. 

Zayıf Yönleri Güçlendirmek

Başarınızın az olduğu derslerde zayıf yönlerinizi güçlendirmek için özel ders alabilirsiniz. Belirli bir temele sahip olanlar için zayıf yönlerin güçlendirilmesi oldukça başarılı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Özellikle sayısal derslerde başarısız olan öğrenciler, bol bol test çözerek aritmetik düşüncelerini geliştirme imkanına sahip olabilir. 

Düşünce Mantığınızı Genişletin

Düşünme tekniğinizi daha kolay anlayacağınız şekilde kodlayabilirsiniz. Unutmayın okulda öğrendiğiniz her şeyi günlük yaşamda kullanmanız gerekebilir. Bunu günlük yaşamdaki olaylarla birlikte değerlendirerek karar verme sürecinizin gelişmesini sağlayabilirsiniz. 

Bilgilerinizi Doğru Anlamalısınız

Dünyanın en önemli eğitim uzmanları eğitim sürecinde öğrenilen bilgilerin gerçek hayattaki kullanımlarının bilinmesinin öğrencinin eğitim alanındaki başarısının artmasını sağlayacağını ifade ediyor. Siz de kendi öğrendiklerinizle ilgili eğitimcilerden örnek vermesini isteyerek doğru bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bilgi edinme sürecinizin artması için ders çalışma taktikleri aslında sizin kendinize özel oluşturacağınız sistemleri bulmanızla mümkündür. Bu yüzden düşüncelerinizi geliştirerek başarıya ulaşmanız size hayatın her alanında işe yarar bilgiler sunacaktır.

E-posta: ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum