Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları

Üniversite, KPSS, lise, bankacılık, ALES, YDS ve diğer sınavlara çalışan okurlar, size hazırlandığınız sınavlarda rehberlik edecek bir yazıyı kaleme alıyorum. KPSS, ALES gibi pek çok kişinin hazırlandığı sınavlar hepimizde benzer duygular uyandırıyor. Kimimizin severek, kimimizin ise nefret ederek; bazılarımızı korkutan, bazılarımızı telaşlandıran sınavlar hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. Hepimiz başarılı olmak, istediğimiz makamlara, okullara girmek istiyor; ancak ne yapacağımıza karar veremiyoruz. Herkesin ayrı bir çalışma tekniği, öğrenme şekli ve soru çözme biçimi var. Peki, bunlardan hangisi bizim için uygun? Bununla ilgili size bazı püf noktaları vermek istiyorum.
 
• Bunlardan ilki çalışırken, birden fazla duyumuzu kullanmak; yani hem görsel, hem işitsel çalışmalısınız. Birden fazla duyu aktif halde çalışmak, konuları daha çabuk öğrenmemizi, daha zor unutmamızı, yani kalıcı bir şekilde öğrenmemizi sağlar.
• Derslerin notunu uzun ve kitapla harfi harfine değil; okuyup sentezleyerek notlar çıkarın. Böylece özgün notlar oluşturacaksınız ve konuları daha iyi öğreneceksiniz.
• Özellikle sayısal dersler için formülleri kaydedeceğiniz bir defteriniz olsun; soru çözerken yanınızda bulundurun; böylece formülleri daha kolay öğreneceksiniz. Ve tabiki tüm formüllerin kayıtlı olduğu bir defter, tüm konuları gözden geçirme açısından çok faydalı bir uygulama olacaktır.
• Kendinize makul ve uygulanabilir bir çalışma programı çıkarın. Programınız yoğun olsun ama sizi boğmasın. Çalışamayacağınız kadar yoğun bir ders programı sizi ders çalışmadan soğutacaktır. 
• Kısa kısa çalışın ve kısa molalar verin; çok ünlü bir teknik olan pomodoro tekniği kullanılabilir. Bu teknik 25 dakika ders çalışıp, 5 dakika dinlenip; tekrar seti tekrar etmekten oluşur. 4. ve 4’ün katı olan setlerde ise dinlenme molası 15 dakika ile 30 dakika arasında tutulmalıdır. Böylece 2 saat gibi bir sürede 100 dakika ders çalışmış olacaksınız ve çok uzun süre çalışmadığınız için zihniniz dağılmayacak. Pomodoroda en önemli olan şey ders çalıştığınız süre boyunca başka hiçbir şeyle ilgilenmemek ve dikkatinizi dağıtmasına izin vermemekten geçiyor.
 
Bu teknikler ile sınavlarınızda başarınızın arttığını gözlemleyeceksiniz. Bu teknikler ışığında hazırlayacağınız çalışma programı ile size uyan ve sizi ileriye taşıyan bir çalışma stilini hayatınıza kazandıracaksınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.