Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Özde Demirtan

Sınavlarımız Zekâyı Değil, Fedakârlığı Ölçüyor

Sınavların gerçek amacı; öğrencininanalitik, sosyal, görsel veya iletişim zekâsı gibizeka çeşitlerini ölçüp buna göre öğrenciyi yönlendiren sistemler olmalıdır. Ancak ülkemizde sınavlar, zekâdan çok fedakârlığı ölçen sistemlere daha çok benziyor.

Zekâ Mı? Çok Çalışmak Mı?
Peki, çok ders çalışanlar daha mı zeki? Sormamız gereken soru bu. Sanırım sınavlarımız neyi en çok ölçtüğünü bulmanıza yarayacak asıl cevap bu soruya verilecek cevaptır. Yoksa çok çalışanlar daha çok gelecek hakkında kaygısı olanlar mı? Bana sorarsanız ikincisi bize daha uygun. Hepimiz sınavlara gelecek kaygısıyla çalışırız. Hepimiz resim yapmayı sevsek de müzikle uğraşmayı sevsek de matematik çalışırız mesela. Ya da fizik... Ve iyi olmazsak da benim en az 15 net yapmam lazım deyip gece gündüz çalışırız. Sınav gelir ve 15 net yaparız. Peki, gerçekten matematik zekânız olduğu için mi yaptık 15 neti? Yoksa zamanımızı feda etmemizin bir karşılığı mıydı bu 15 net?

Sınavlar Zekâdan Çok, Diğer Özelliklerimizi Ölçüyor
Ölçüyor. Ancak fedakârlığı daha çok ölçüyor. Günde 8 saat çalışıp 15 net yapan bir öğrenci ile hiç çalışmadan, sadece öğretmenini dinleyerek 14 net yapan kişi kıyasında hangisi daha iyi bir matematik zekâsına sahip? Bu soruya vereceğiniz cevap benim asıl belirtmek istediğim durumdur. Sınavlara göre tercih ettiğiniz üniversiteler, daha çok neti yapanın zeki olduğunu belirliyor. Aslında 15 neti yapan kişi matematik zekâsına diğer kişiden daha fazla sahip değil.

Daha çok doğruyu yapan sadece sınavlar için kendinden fedakârlık gösterip azıcık bir matematik zekâsıyla fedakârlığı bir araya getiren kişi. Diğeri ise en az birinci kadar fedakârlık ile daha fazla bir matematik zekâsına sahip olabilir. Ancak biri matematik öğretmeni olurken, diğeri belki o üniversiteye bile giremeyecek. Bu yüzden sınavlar kesinlikle en çok fedakârlığı ölçüyor. Bizlere, kendileri için kendisinden ödün verecek kişileri ancak bünyelerine katacakları mesajını veriyorlar. Sınavlar bunu gösteriyor ve kendinizden ödün vermeyi ölçüyor. Ancak istisnalar elbette var. Sadece ortalama bir çalışma temposu ve yüksek sözel ve sayısal zekâsıyla çok iyi üniversiteleri kazanan kişiler elbette vardır. Ancak bu sayı yine fedakârlığıyla başarılı olanlardan inanın çok daha az.

E-posta: ozdemirtan1@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum