SMMM Sınav İlanı Resmi Gazete’de Yayınlandı

SMMM Sınav İlanı Resmi Gazete’de Yayınlandı

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavı yapılacaktır.

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavı (SMMM) Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılacaktır.

İlk kez başvuru yapacaklar için başvuru zamanı

26 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapacaklardır.

Tekrar katılacaklar için başvuru zamanı

28 Haziran – 26 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapacaklardır.

Başvurular nasıl yapılacak

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav başvuruları TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS) üzerinden online olarak yapılacaktır.

Sınava kimler katılabilir

Bu sınava; stajını tamamlayan serbest muhasebeci mali müşavir aday meslek mensupları, Serbest Muhasebeci meslek mensupları ve anılan 3568 sayılı Yasa’nın 6’ncı maddesine göre, hizmet sürelerini stajdan saydıran aday meslek mensupları katılacaktır.

Sınava ilişkin esaslar

Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak, Stajını Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yanında ve / veya onların denetim ve gözetiminde tamamlamış olmak, Kanunun 6. maddesinde staj süresinden sayılan hizmetleri bulunanlar için bu hizmetlerini stajdan saydırmış olmak, Kanunun 4'üncü maddesindeki genel ve 5'nci maddesindeki özel şartları taşımaları yanında 45'inci madde ve 48'inci maddenin ikinci fıkrasının (c), (e) bentleri ile 49 uncu maddesinde belirtilen durumların bulunmaması, gerekir.

Başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.