Son Dakika! 13 ilde Normalleşme Başlıyor

Son Dakika! 13 ilde Normalleşme Başlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kademeli normalleşme kriterleri kapsamında 100 bin nüfusta vaka sayılarına göre normalleşmeye geçecek iller belli olmaya başladı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda hangi illerde normalleşmenin başlayacağı netlik kazanmaya başladı. Bilindiği gibi yerel düzeyde alınacak kararla il bazında normalleşme süreçleri 1 Mart itibarıyla başlayacak.

Şimdiden bir çok ilde hazırlıklar yapılamaya başladı. Gerek esnaflar gerekse kamu kurumları (İl sağlık Müdürlükleri, Belediyeler, Emniyet, Jandarma vs) 1 Mart için gerekli hazırlıkları yapıyorlar.

Normalleşme sürecine en yakın iller belli oldu

Konu ile alakalı olarak açıklama yapan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15-21 Şubat tarihleri arasını kapsayan ve her 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarının oransal değerlerin yer aldığı haritada 'düşük riskli' kategorisinde olan 5 ilin yanı sıra normalleşmeye yakın diğer illeri de açıkladı. Profesör İlhan açıklamasında, Ankara ile beraber Eskişehir, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, İzmir ve Çanakkale gibi illerin de durumlarını iyi olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığı'nın salgınla mücadele kapsamında açıkladığı ülke genelinde İllerin haftalık vaka oranlarına göre, 100 bin nüfusta vaka sayısı 10'un altında kalarak 'düşük riskli' grupta yer alan iller Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır olarak belirlendi.

Vaka sayısı 100 bin nüfusta 100'ün üzerinde olan 12 il ise 'yüksek riskli' grupta haritada yer aldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, illerin haftalık güncel verilerini, harita üzerinde inceleyerek, normalleşmeye yakın ve uzak olan illeri değerlendirdi.

Her 100 bin kişideki vaka sayısı belirleyici olacak

Prof. Dr. İlhan, İller bazında 100 bin nüfustaki vaka sayılarının yer aldığı haritanın, 1 Mart'ta başlayacak olan 'yerinde karar dönemi' için belirleyici olacağını söyledi.

İlhan açıklamasında, haritaya göre illerin kendi aralarında gruplandığını net olarak gördüklerini dile getirerek, "Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz 100 binde 200'den fazla. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman illerimizin 100 binde 100'den fazla olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışındaki illerimiz genel olarak aslında 100 binde 100'ün altındalar" dedi.

Ankara ve Eskişehir illerinde durum iyi

Prof. Dr. İlhan, vaka sayası 100 bin nüfusa göre 10'un altındaki düşük riskli 5 ilin yanında normalleşmeye en yakın diğer iller için ise şunları söyledi:

Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslında iyi bir durumda, Ankara'daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir biraz daha olumsuz durumda; ama aslında Ankara'ya oldukça yakın gibi düşünülebilir.

Antalya biraz daha yüksek, bir üst seviyede gibi düşünmek gerekiyor, Mersin beraber şekilde yüksek. Adana örneğin Ankara'ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişim yapılabilir. Hatay, Ankara'ya benzer bir zaman diliminde.

Doğuya doğru Adıyaman'da olumsuz bir durum söz konusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş görece daha iyi. Batıda Kütahya Eskişehir'den nüfusu az olmasına rağmen daha olumsuz rakamlara sahip, Balıkesir daha olumsuz rakamlara sahip, Çanakkale daha iyi rakamlara sahip. İfadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum