Son Dakika! 40 İlde Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Son Dakika! 40 İlde Pazar Günü Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar ve paylaşılan veriler doğrultusunda Ülkemiz genelinde iller risk gruplarına ayrılmıştı.

Risk bakımından 4 gruba ayrılan iller “Düşük” “Orta” “Yüksek” ve “Çok yüksek” olarak gruplandırılmış ve kısıtlamalar bu gruplara göre kaldırılmış ya da aynen devam etmişti.

Yüksek ve Çok yüksek riskli grupta olan İllerde kısıtlamalar devam ediyor

İllerde belirlenen risk gruplarına göre ortaya çıkan tabloda; düşük ve orta riskli grupta yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli grupta yer alan illerde Pazar günü için sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Düşük Riskli İller hangileri (Mavi renk)

 Hakkari, Van, Şırnak, Siirt, Iğdır, Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa, Muş, Bitlis, Batman ,Uşak, Mardin

Orta Riskli İller hangileri (Sarı renk) 

Kars, Erzurum, Bayburt, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Çorum, Kastamonu, Çankırı, Bartın, Karabük, Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Isparta, Denizli, Aydın, Manisa, Bursa.

Sağlık Bakanlığınca açıklanan her 100 bin kişide vaka sayısı ve aşılama oranları gibi kriterlere göre belirlenen tabloda mavi ve sarı renkli olan illerde hafta sonu kısıtlaması kaldırıldı.

Yüksek Riskli İller hangileri (Turuncu renk) 

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Kocaeli, Kırıkkale, Yalova

Çok Yüksek İller hangileri (Kırmızı renk) 

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya ,Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Adıyaman, Osmaniye

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece pazar günü olmak üzere devam edecek.

81 İle genelge gönderildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme süreciyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderildi.

Bu genelgeye göre;

Düşük ve orta risk grubundaki illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması Pazar gününü de kapsayacak

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, cuma 21.00 - cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayarak pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak. Bu illerde cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum