Son Dakika! Aile Bakanlığı Atama Takvimini Açıkladı

Son Dakika! Aile Bakanlığı Atama Takvimini Açıkladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yakın tarafından adayların beklediği atama takvimi açıklandı. İşte detaylar ve başvurulara dair bilgiler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından SON DAKİKA "MEMUR ATAMA" açıklaması geldi. 100 binlerce EKPSS adayının beklediği engelli memur alımlarına dair takvim açıklandı. Bakan Derya Yanık EKPSS memur atamasına dair detayları açıkladı. İşte EKPSS ile engelli devlet memuru alımı başvuru süreci.

Aile Bakanı Yanık'tan Atama Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık TBMM’de Bakanlık bütçe görüşmelerinde özellikle engelli memur alımlarına dair açıklamalara yer verdi. Atamalarda ilgili olarak takvimi açıkladı. Kontenjanlarla ilgili olarak yetkinin sadece Aile Bakanlığında olmadığını belirten Yanık şu ifadelere yer verdi:

derya-yanik.jpg

Bakan Yanık açıklamasında Aile Bakanlığının engelli atamaları konusunda şöyle bir yetkiye sahip değil: Ben 10 bin kadro çıkardım, bütün kamuya dağıtıyorum, atamayı da yaptım; hadi bakalım, buyurun Sayın Bakanlıklar, sizler de bunları çalıştıracaksınız. Bizim, maalesef, böyle bir yetkimiz yok. Bizim burada yaptığımız şey sadece atama koordinasyonu. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, Bakanlıklara çağrıları yapıp sisteme topladıktan sonra, ihtiyaç duydukları yahut ayırdıkları kadro miktarını aldıktan sonra biz atamalarını yapıyoruz açıklamasında bulundu.

Kurumların Talepleri Sonrasında Atamalar Yapılacak

Şu an itibarıyla gerek KPSS 2021/2 ataması için gerekse EKPSS ataması için tüm kurumların talepleri 19 Kasım’a kadar devam ediyor. Ardından EKPSS için de süreç Aralık sonu Ocak başı gibi gerek kontenjanlar gerekse başvuru tarihi tam olarak yayımlanacaktır. EKPSS atamalarına dair süreci hemen bu sitemizden takip edebilirsiniz:

Tıkla HEMEN İNCELE: https://isilanlarikariyer.com/

Yeni engelli memur atama takvimi

Dolayısıyla bizim bir kadro ihdas etme, herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunu bir miktar kadroyu almaya zorlama gibi bir yetkimiz yok. Bunu hem vekillerimiz aslında hem de engelli STK'leri biliyorlar. Biz sadece burada bir koordinasyon ve dikkat yoğunluğu sağlıyoruz ve nitekim bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza da bu anlamdaki ihtiyaçlarını, varsa kotalarını bir an önce sisteme dâhil edip en azından 2021 sonu veya 22 başında bir atama yapmak için çalışmaları yoğunlaştırdık.

Son engelli memur ataması

Bakan Yanık Son atamanın 2020 yılının Ocak ayında yapıldığını ifade etti. Ondan sonra zaten araya uzun bir pandemi dönemi girdi. Yani var olan, istihdam edilmiş, çalışan vatandaşlarımız evlerine dönmek zorunda kalmış, işsizlik ödeneklerinden yararlanmak zorunda kalmışken “Engelli atamaları niye yapılmadı? İhtiyaç var ama yapmadınız.” demek hiç gerçeğe uygun değil, bunun da altını çizmek isterim açıklamasında bulundu.

Engelli memur atama kontenjanları

Zaten pandemi dönemi bir buçuk senedir kimsenin doğru düzgün çalıştığı yok. Dolayısıyla, şimdi artık zamanı geldi ve biz de engelli atamalarıyla alakalı hem kendi Bakanlığımızda olabildiği kadar çok bu sayıyı, imkânların el verdiği ölçüde yüksek tutarak hem de diğer bakanlıklarda bu farkındalığı oluşturmaya çalışarak atama çalışmalarını yürütüyoruz. Ama biz böyle bir kadro belirliyor ve herkese de “Hadi, sen şu kadar alacaksın, sen bu kadar alacaksın.” diyor değiliz. Bunu zaten sayın vekillerimiz muhakkak biliyorlardır.

Zorluyoruz emin olun, gerçekten zorluyoruz yani. Olabilecek sayıda Sayın Bakanlıklarımız da bu anlamda aslında son derece hassas davranıyorlar ve engelli vatandaşlarımızın çalışabilecekleri, özellikle işte, mesela engel grubuna göre çalışabilecekleri alanlarda gerekli koordinasyonu, gerekli düzenlemeyi yapmaya çalışıyoruz açıklamasında bulundu.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum