Son Dakika Asgari Ücret Artıyor! (Maaşlar Net 10.058 Lira Olacak)

Son Dakika Asgari Ücret Artıyor! (Maaşlar Net 10.058 Lira Olacak)

Deprem felaketi sonrası asgari ücrette brüt maaştan yapılan kesinti kaldırılıyor. 11 şehir için yapılacak düzenleme ile asgari ücret 10.058 TL olacak. TBMM’ye düzenleme geliyor. İşte net yeni asgari ücret detayları.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamada son aşamaya gelindiğini ve 11 şehirde net asgari ücret uygulamasına geçileceği belirtildi. Bu kapsamda brüt maaştan kesilen vergi alınmayacak ve maaş artacak.

Deprem bölgesinde asgari ücret 10.058 TL olacak

Çalışanlara destek olunması için depremin vurduğu 11 şehirde asgari ücret desteği geliyor. 1.551 tL’lik işveren sigorta primi de asgari ücrete eklenecek. Böylelikle 8.506,80 TL olan asgari ücret 10.058 TL’ye çıkacak.

Çalışanların geri dönüşü sağlanacak

Depremin vurduğu illerde esnaf ve sanatkarların yanı sıra fabrikalar da zarar gördü. Yıkımın da büyük olmasından dolayı ve bir aylık süreçte de devam eden depremlerden dolayı 11 ildeki vatandaşlar için asgari ücret desteği sağlanacak. Çalışanların geri dönmeleri için bir dizi teşvik başlayacak. İlk etapta asgari ücret’te 1.551 liralık artık olacak.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Kilis ve Elazığ'daki iş insanları dinlendi ve asgari ücrette ilk başta prim kesintisi olmadan devlet tarafından artış sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı TBMM’ye sunacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çalışmada sona gelindiğini ve TBMM’ye sunulacak torba kanunla birlikte bu düzenlemenin de yürürlüğe sokulacağı belirtildi. Çalışmanın bittikten sonra kamuoyuyla paylaşılacağı açıklandı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum