Son Dakika! Başkan Erdoğan Açıkladı Hafta Sonu Yasakları Kaldırıldı

Son Dakika! Başkan Erdoğan Açıkladı Hafta Sonu Yasakları Kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplatışı sona erdi. Başkan Erdoğan gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan kabine toplantısı bitiminde yaptığı basın açıklamasında ekonomiden istihdama enflasyondan kısıtlama kararlarına dair açıklamalar yaptı. Tüm detaylar haberimizde..

Salgın Avrupa’da sağlık alanından çıkmış sosyal bir problem haline gelmiştir

Koronavirüs salgını sağlıkla ilgili bir problem olmasına rağmen, Avrupa’da sosyal bir salgına dönüşmüştür. Avrupa’nın birçok yerinde Müslümanlara ve camilere karşı saldırılar artmıştır. Geçen yıla oranlar nefret suçu Avrupa’da iki kat artmıştır. Rapor edilmeyen saldırılar ve nefret suçları açıklanan rakamların nerdeyse iki katı daha fazladır.

Irkçılık Avru’da artmaktadır

Irkçılık sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen Avrupa’da artarak devam etmektedir. Adeta ikinci dünya savaşı ortamı yaşanmaktadır. Batılı kurumlar İslam düşmanlığı karşısında üç maymunu oynamaktadır.

Koronavirüs salgının ülkemize sirayet etmesi ve bu anlamda kısıtlamaları almaya başlamamız üzerinden 1 yıl geçmiştir. Süreç içinde aldığımız tedbirlerden etkilenen kesim için destek ödemeleri yaptık yapıyoruz. Gerektiğinde kısıtlamaları esnettik. Dünya da ve ülkemizde salgının 1 yıllık sürecinde Türkiye her anlamda herkesin ilgiyle takip ettiği örnek aldığı bir ülke olduk.
 
Bugün 9 milyonluk aşılama oranıyla dünya da beşinci sıradayız. Merkez bankasında meydana gelen hareketlilik salgınla mücadele kapsamında oluşmaktadır. Halkımızın her bir ferdinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bugün itibarı ile yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin azaltılması ve kaldırılması da salgının seyrine bağlıdır.

KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ BUGÜN BAŞLIYOR

Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek.

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak. Yüksek ve çok riskli illerde ise sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

Restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir.

Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler düşük riskli illerde sabah 9 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterecekler.

Kamunun çalışma saatleri tüm illerde normale dönecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı, yüksek ve çok riskli illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

Nikah gibi merasimler düşük ve orta riskli illerde 100, yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiyle sınırlı olarak yapılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum