Son dakika! Bilim Kurulu toplandı Gündem 1 Mart

Son dakika! Bilim Kurulu toplandı Gündem 1 Mart

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA başkanlığında Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı. Gündemin başlık maddesi ise 1 Mart 2021 tarihinde geçilmesi planlanan normalleşme süreci var.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.00 itibarı ile bakan koca başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yapacağı açıklama merakla beklenmektedir.

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Sağlık bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda 1 Mart itibariyle kademeli normalleşmenin başlayacağı duyurulmuştu. Bakan Koca, bilim kurulu toplantı sonrasında sokağa kısaltılmaların son durumu, kafe ve restoranların tekrar açılması gibi konularla ilgili alınan kararları açıklayacak.

Yeni Normalleşme 1 Mart itibarı ile başlayacak

1 Mart itibariyle "Yerinde karar" dönemi başlayacak. Her 100 bin kişide vaka sayısı baz alınarak, aşılama oranı vb veriler normalleşme sürecinde belirleyici rol alacak. Yapılan değerlendirme de vaka sayılarının azaldığı illerde kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak. Bu iller takip edilerek vaka sayılarının artması durumunda kısıtlamalar yeniden getirilebilecek.

İller 4 gruba ayrılacak

Türkiye genelinde her İl, Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka, aşılama oranı gibi kriterler çerçevesinde "düşük", "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak üzere 4 gruba ayrılacak.

Hafta sonu kısıtlamalarının kalkması, kafe ve restoranların açılması gündemde

Her 100 bin kişide vaka sayıları ve belirlenen kriterler eşliğinde Riskin azaldığı illerde kademeli normalleşme süreci başlayacak. Bu illerde sokağa çıkma yasağı saatlerinin kısaltılması, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının kaldırılması ve restoran ve kafelerin açılması gündemde olacak.

Vaka sayıları belirleyici olacak

Vaka sayılarına ve kriterlere bakılarak kısıtlamalar esnetilen veya kaldırılan illerde vaka sayıları sürekli kontrol edilecek. Yapılan kontroller sonrasında vaka sayılarında tekrar bir artış görülürse il hıfzıssıhha kurulları kararıyla yeniden kısıtlamalar ve yasaklar getirilebilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.