Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da yeni asgari ücreti açıkladı. 1 Temmuz itibarıyla geçerli olması için asgari ücret yönetmeliği de değişmişti. İşte asgari ücrete gelen ek zamma dair rakam ve tüm detaylar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Temmuz 2022 itibarıyla asgari ücrete gelecek zam miktarını açıkladı. Şu an asgari ücret brüt 5004 TL olarak belirtildi. Bu tutardan 700.56 TL’si SGK primi işçi payı, 50.04 TL’si de işsizlik sigortası primi işçi payı olmak üzere toplam 750.60 TL kesilmekte. İşveren ayrıca mevcut asgari ücrette 775.62 TL SGK primi, 100.08 TL de işsizlik sigortası primi olmak üzere 875.70 TL prim ödemekteydi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret:

2022 Temmuz asgari ücret zammı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Temmuz 2022 için yeni asgari ücreti 5.500 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Yeni asgari ücret 5.500 Lira oldu. % 30 oranında bir ara artış yapıldı. Asgari ücret aylık olarak brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500 lira 35 kuruş oldu.

Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmama uygulaması devam edecek. İşverenlere, işçi başına 100 TL destek verilecek.

Asgari ücret yönetmeliği yürürlüğe girdi

Asgari ücret yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 1 Temmuz 2022 Tarihli ve 31883 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanması ile ilk süreç tamamlanmıştı. Yapılan değişiklikle Asgari Ücret Yönetmeliğinin 11 inci maddesi şu şekilde oldu: “Komisyonca belirlenen ücretler Resmî Gazete’de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” denildi. Bu kapsamda yeni asgari ücret de açıklanarak milyonlarca vatandaşı ilgilendiren süreç tamamlandı.

Memurlar için de vergi indirimini etkileyecek

Bilindiği üzere asgari ücret kadar olan miktar memur maaşlarında vergiden muaf olmaktadır. Bu kapsamda mevcut asgari ücretin 5 bin 253 TL’den 5.500 TL’ye çıkarılması ile asgari ücret kadar vergi muafiyeti aylık bazda memurlar için aynı şekilde devam edecek. Bu kapsamda bütün kamu çalışanları da 300-350 TL üzerinden vergi muafiyetinden dolayı gelir artışı olacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı şekilde kamu çalışanları için de % 40'ın üzerinde zaten enflasyon farkının verileceği de özellikle belirtildi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum