Son Dakika! Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi

Son Dakika! Kamuda Esnek Çalışma Genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün toplanan Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısı sonrasında alınan kararları açıkladı. Kısıtlamalardan yüz yüze eğitime ve kamuda esnek çalışma konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan’ın açıklamasının ardından Kamuda esnek çalışma saatlerine ilişkin son dakika genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre dönüşümlü ve uzaktan çalışma uygulaması kamuda kaldırıldı. İdari izin uygulaması ise devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı esnek çalışmaya ilişkin yeni Genelgeyi yayımladı

Kamuda esnek çalışmaya ilişkin Genelge aşağıdaki gibidir

02/03/2021 tarihi itibarıyla; COVID-19 salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 26/08/2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin "COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler" konulu 2020/11 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup bu tarih itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacaktır.

Gerektiğinde illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenebilecektir.

Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacaktır. İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak; bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklan saklı kalacaktır. Bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine döneceklerdir.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.