Son Dakika Naci Ağbal Belediyelerdeki Taşeron İşçilerin

Son Dakika Naci Ağbal Belediyelerdeki Taşeron İşçilerin

23 Mart 2016 Tarihinde Maliye Bakanı Naci Ağbal NTV canlı yayınında tüm detayları açıkladı. Taşeron İşçilerin kadroya geçirilecek olması nedeniyle Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınıp alınmayacağını anlattı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal NTV canlı yayınında taşeron işçilerin kamu personeli olarak istihdam edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan, taşeron işçilerin kamuda özel statülü personel olarak istihdam edileceğini ve aynı işte çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin durumunu da açıklayan Bakan belediye ya da belediyenin bağlı kuruluşunda asıl işveren yanında çalışanların kapsama alınacağını, belediye şirketlerinin ise kapsamda olmayacağını belirtti.

Belediye şirketlerinde çalışanların taşeron işçi olmadığını belirten Bakan, "Taşeron firma yanında çalışan kişileri belediye şirketlerinde çalışanlarla aynı noktaya getiriyoruz. Onları da mevcut veya kurulacak şirketlerin bünyesine alacağız. Dolayısıyla halihazırda bir belediye şirketinde çalışıyorsa kişi, zaten bugün var olmak istenen nokta sağlanmış durumda. Bu durum belediye iktisadi teşebbüsleri için de geçerli" olduğuna vurgu yaptı.

Göreve başlayanların Aynı pozisyonda sürekli olarak çalıştırılacağını belirten Bakan, "Sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edeceğiz. Zaman zaman kadro kavramını kullanıyoruz ama bunu genel olarak bütün kamuda istihdam edilen personel manasında anlamak lazım. Bu arkadaşlarımız sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Bu kişiler emekli oluncaya kadar da bu pozisyonlarda çalışmaya devam edecekler" dedi.

Ayrıca yapılacak olan işlemin kamuya maliyetinin olmayacağını belirten Bakan, "Kamuya beklenenin dışında özel bir maliyet getirmesini beklemiyoruz. Getirdiğimiz sistem yeni bir statü. Bu statünün mali ve sosyal haklarını kanunda belirliyoruz. Bu arkadaşlarımız mevcut almakta oldukları aylıklarla kamuya geçiyorlar" söyledi.

Düzenleme ne zaman tamamlanacağını bildiren Bakan 1-2 hafta içinde tamamlanacak bu süreçte farklı kamu idareleri ile görüş alışverişinde bulunduklarını, geçiş sürecinde kurumların ne kadarlık süreye ihtiyaçlarının olduğunu tespit etmeye gayret gösterdiğini aktardı.

Bakan başvuru şartını da açıklamış oldu. Kanun çıktıktan sonra 1 aylık süre içinde hak sahiplerinin müracaat etmesinin gerektiği aktarıldı.

Başvuruların alınmasından sonra 3 ay içerisinde kamu kurumlarının bu müracaatları hem yasaya hem de Bakanlar Kurulu kararına göre inceleme süreleri başlayacak. Ayrıca merkezi kuruluş, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının bunları inceleyecek.

Sürecin başladığını bildiren Bakan bu çalışanların kamuda istihdam edilinceye kadar taşeron firma yanında çalışmalarına devam edeceklerini aktardı.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak yapılan ve yapılacak olan Taşeron işçilerle ilgili her açıklamayı sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
33 Yorum