Son Dakika! Ziraat Bankası Kredi Borcu Olanlardan Faiz Almayacak

Son Dakika! Ziraat Bankası Kredi Borcu Olanlardan Faiz Almayacak

Ziraat Bankası, takipte olan kredilerden, tutarı 1 milyon TL’yi geçmeyen müşterilere özel yeni ödeme yöntemi belirledi. Banka, takip hesabına geçtiği tarihteki bakiyeleri tek seferde ödeyen müşterilerden faiz almayacak. İşte detaylar…

Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan salgın süreci boyunca vatandaşlar, kredilerini ve diğer borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bankalar, bu kapsamda yeni kredi paketleri ve ödeme imkanları sağlıyor. Ziraat Bankası’nın bugünkü duyurusuna göre banka, takip bakiyesine aktarılan tutarın tek seferde ödenmesi halinde, takibe aktarıldığı tarihten, ödendiği tarihe kadar oluşan faizi almayacak.

Takibe düşen kredilere yeni ödeme kolaylığı

Ziraat Bankası tarafından açıklanan yeni yöntemde, takip hesabına aktarılan borcu olan bireysel, tarımsal ve kurumsa müşteriler, borcun vade gününde ya da ödeme yapılması gereken tarihte aksatma yaparak, 31.12.2021 tarihi ile takip hesaplarına aktarılmış kredileri kapsıyor.

Kredi borcuna uygulanan temerrüt faizi dahil, toplam tutar 1 milyon TL’yi geçmeyen bireysel, tarımsal ve kurumsal müşteriler bu imkandan faydalanabiliyor. Bu kapsamda müşterinin, takip hesabına aktarılan toplam tutarı tek seferde ödemesi gerekiyor.

Faizler silinerek tahsilat yapılacak

Bankanın açıkladığı ödeme yöntemini kullanmak isteyen vatandaşların kredi borçları, bankanın takip hesabına aktarılması gerekiyor. Bu durumda Ziraat Bankası müşterileri, borç tutarının takip hesabına aktarıldığı tarihten, ödeme yapılan tarihe kadar oluşacak temerrüt faizi ve diğer faizleri ödemek durumunda kalmayacak. Tahsil edilecek tutara, bu aralıktaki faiz ücreti yansıtılmayacak.

Banka takip hesabına aktarılacak borç bakiyesine ilişkin sınırlar şu şekildedir:

Bireysel kredi kullanan müşteriler 100 bin TL, tarım kredisi kullanan müşteriler 500 bin TL, kurumsa kredi kullanan müşteriler 500 bin TL şeklinde olmaktadır.

Ziraat Bankası’nın açıkladığı, takibe düşmüş krediler için çıkarılan uygulama 8 Mart 2021 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerliliğini koruyacaktır.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.