Son Gün 31 Mart! Gelir Testi Yaptırmayı Unutmayın…

Son Gün 31 Mart! Gelir Testi Yaptırmayı Unutmayın…

Pandemi sürecinde vergi ve prim borçlarının yapılandırılarak taksitle ödenmesi vatandaşları oldukça rahatlattı. Bu kapsamda daha önce gelir testi yaptırmayan yurttaşlar, 31 Mart’a kadar gelir testini yaptırdığı takdirde oldukça kazançlı çıkacak.

31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptıracak olan vatandaşlar avantajlı olacak. Gelir testi yaptıran vatandaşların, hane gelirinin brüt asgari ücret tutarının üçte birinin altında (1.192 TL) olması halinde borçlar silinecek.

GSS Prim Borcu

Gelir beyanı belli bir tutarın altında kalan vatandaşlar için sağlık hizmetleri ücretsiz sunulacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamada, gelir testini uygulayıp, borç ödeme gücü olmadığını ispatlayan vatandaşların tüm SGK borcu silineceği duyuruldu. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunup, ödemede herhangi bir zorluk yaşamayacak olan vatandaşların ise 30 Nisan 2021 tarihine kadar anaparayı ödemeleri durumunda, gecikme zammı ve eklenen para cezalarının tamamen silineceği belirtildi.

Hizmetten Faydalanmak İçin Başvuru Gerekmiyor

Pandemi sürecinde vatandaşı desteklemek amacı ile SGK, 2020 Ağustos ayı öncesinde bulunan tüm GSS prim borçlarını yapılandırdı. Yapılandırmadan faydalanmak için vatandaşların herhangi bir işlem yapması gerekmiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait interaktif vergi dairesinden, e-Devlet şifresi kullanılarak ödeme yapılması yeterli oluyor. Ayrıca, bu sistem üzerinden ödeme günleri takip edilerek, gecikme yaşanmaması gerekiyor.

Vatandaşın tekrar borçlu duruma düşmemesi adına eylül ayına kadar tüm primlerin düzenli yatırılması gerekmekte. 30 Nisan 2021 tarihine kadar, belirlenen anaparanın tümünün yatırılması halinde, gecikme cezası silinecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.