Sonuçlara Göre Bu Mesleklerin Popülerliği Azalıyor

Sonuçlara Göre Bu Mesleklerin Popülerliği Azalıyor

Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklanan üniversite yerleştirme sonuçları sonrasında üniversitelerin boş kalan kontenjanları da açıklandı. Üniversitelerde boş kalan kontenjanlar incelendiğinde meslek popülerlikle

Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2017 yılı üniversite tercih sonuçlarını 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklamıştı.

Üniversitelerde toplamda 910 bin 671 boş kontenjan olduğu, tercih işlemlerinden sonra 214 bin 430 kontenjanın boş kaldığı açıklandı.

ÖSYM’nin açıklamış olduğu boş kontenjanlar incelendiğinde bazı dikkat çekici konular da göze çarptı. Bu konular kapsamında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bölüm kontenjanlarının boş kaldığı gibi önemli konular da yer aldı.

Türkiye bilindiği üzere deprem kuşağında olan bir ülkedir. Son zamanlarda yaşanan depremler de bunun apaçık bir göstergesidir. Türkiye her ne kadar deprem kuşağında olsa da jeofizik, jeoloji ve maden mühendisliği gibi bölümlere adayların dikkatini nerdeyse hiç çekmedi.

Jeofizik, jeoloji ve maden mühendisliği dışında Fen Bilgisi Öğretmenliği ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği de boş kalan bölümler arasında yerini aldı. İşletme, iktisat gibi bir zamanın popüler bölümlerinin ise ikinci öğretim bölümleri adayların tercih listelerinde yerini almadı. Yine aynı bölümlerin yüzde elli burslu vakıf üniversitelerindeki kontenjanları da boş kaldı.

ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, İTÜ, Koç gibi önde gelen üniversitelerde ise nerdeyse boş kontenjan kalmadı. Bahsedilen üniversitelerin tüm bölümlerinde aynı durum yaşandı.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.