Sosyal Yardım ve Şartları Nelerdir

Sosyal Yardım ve Şartları Nelerdir

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmadan faydalanmak isteyen vatandaşlar ne yapmalı. Yardımlardan faydalanmak için nerelere başvurmalı ve kimler başvuruda bulunabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal ve Hukuk Devletidir. Bunun gereği olan, mağdurlara, bakıma muhtaç olan kişilere ve ailelere hayatlarını idame ettirmek için sosyal haklar tanımaktadır. Bu sosyal hakları fak fuk fon olarakta adlandırılmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları: Sosyal yardımlardan sorumlu olan “aile ve sosyal politikalar bakanlığı” önceliği şehit ailelerine, gazilere, engellilere, dul kadınlara, yetimlere, kimsesiz kalmışlara ve muhtaç olanlara vermektedir. Yardımlar iki çeşit yapılmakta. Nakdi yardım ve Eşya ve gıda yardımı olarak verilmektedir.

Sosyal Yardım Almak İsteyen Vatandaş ne Yapmalı: Vatandaşın mağdur olduğunu dilekçe veya beyan ile kanunda öngörülen kamu kurum ve kuruluşlarına ileterek başvuru yapabilir. Ancak e-devlet sitesine şifreniz ile giriş yaparak sosyal yardımlar bölümünden ihtiyaç sahibi olduğunuzu ve mağduriyet yaşadığınızı ibraz ile başvuru yapabileceklerdir.

Sosyal Yardım Alabilmek için Belge İbrazı: Ev, araç, tarla, arsa, iş yeri, gelir beyanı maaşlımı, sigortalı çalışıyor mu gibi bilgilerin teyidi gerekmektedir. Eğer üzerinize bunlardan herhangi bir şey varsa başvurular kabul edilmemektedir. Bu ibraz zorunlu olup gerçek muhtaçlara sosyal yardımları ulaştırmak amaçlanmaktadır.

Ülkemizde dernek adı altında bir çok sosyal yardım kuruluşları bulunmaktadır. Bu yardım kuruluşlarının amaç ve hedefleri mağdur ve muhtaç olanları bir nebzede olsa yaralarına merhem olmak, acılarını paylaşarak hafifletmek oysaki bizim ülkemizin insanı candır, can çünkü nerde bir yoksul ve ihtiyaç sahibi varsa mutlaka el uzatmıştır. Bu kuruluşların içerisinde belediyeler önemli bir yer kapsamakta olup genellikle üniversitelere giden öğrencilerimize burs imkanı da vermekteler.

Sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen belediyeler kimsesiz, yaşlı bir başına kalmış erkek ve kadına evde bakım, temizlik ve günü birlik olarak yemek götürme hizmeti vermektedir. Dernekler ise sms, kurban, nakdi ve ayni destekler alarak ve bunun yanı sıra kermesler düzenleyerek muhtaç olan ailelere veya kişilere bu yardımlardan düşen payı paylaştırarak bölmek ve el uzatarak hayata tutunmalarını sağlamak.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere, derneklere, iş adamlarına, sosyal yardımlaşma il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabildiği gibi e devlet üzerinden başvuru yapabilmekte.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.