Sözleşmeli Öğretmenlik için Hükümet Düğmeye Bastı

Sözleşmeli Öğretmenlik için Hükümet Düğmeye Bastı

Sözleşmeli Öğretmenlik için Hükümet Düğmeye Bastı. Meclis Sözleşmeli Öğretmen Alımı için Eğitimle ilgili bir tasarı eklemişti.Maddeye göre sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen alımı imkanı getirilmişti.

Meclis Sözleşmeli Öğretmen Alımı için Eğitimle ilgili bir tasarı eklemişti.

Maddeye göre sözlü sınavla sözleşmeli öğretmen alımı imkanı getirilmişti.  Madde Mecliste kabul görmüş olup Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Buna göre sadece sözleşmeli öğretmen alımında sözlü sınav getirilmektedir. Kadrolu öğretmen alımı eskiden olduğu gibi KPSS puan sırasına göre alınacaktır. Atamalar kalkınmada birinci derecede öncelikli illere sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak.  

Komisyonca Kabul Edilen Madde: 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde: Bakanlığın boş öğretmen kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilir.  Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

Madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz Aile mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

Sözleşmeli öğretmenlerden üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar bunlar hakkında adaylık hükümler uygulanmaz.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları sözlü sınava alınacakların belirlenmesi sözlü sınav konuları sözlü sınavın usul ve esasları atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle düzenlenir.

Sonuç: Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının boş öğretmen norm kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4üncü maddesinin B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamı öngörülmekte.

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan öğretmenleri genelde ilk atama yoluyla atanan öğretmenler oluşturmakta ve buralarda uzun süre görevde tutulmaları sorun yaşanmaktadır. Bu yörelere atanan öğretmenlerin uzun süre görev yapmaları ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmelerin en az seviyede tutulmasını sağlayacağı gibi eğitim öğretimin nitelik bakımından daha da artacağı kanaati taşımaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.