Sürücü Belgeleri Yenileme İşlemleri Başladı Ne Zaman ve

Sürücü Belgeleri Yenileme İşlemleri Başladı Ne Zaman ve

Hükümet uzun süredir kimlik kartı değişimi ile beraber sürücü ehliyetlerinin değişimi için çalışma başlatmıştı. Kimlik kartı değişiminde çalışmalar devam ederken Sürücü ehliyetlerinin değişimi için yapılan çalışmalar bitti. Eski sürücü belgeleri, 1 Ocak 2

Hükümet uzun süredir kimlik kartı değişimi ile beraber sürücü ehliyetlerinin değişimi için çalışma başlatmıştı. Kimlik kartı değişiminde çalışmalar devam ederken Sürücü ehliyetlerinin değişimi için yapılan çalışmalar bitti. Eski sürücü belgeleri, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni sürücü belgeleri ile değiştirilmeye başlandı. Peki, sürücü belgelerini değiştirmek için ne yapmak gerekiyor? Sürücü belgeleri en son ne zamana kadar değiştirilebilir?

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sürücü belgeleri yenilenme işlemlerine başlamış olup, vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemini devreye soktu. Sürücü belgeleri değiştirme işlemlerine, sürücüler isterlerse hemen başvurabilirler. Sürücü belgelerini değiştirmek isteyen vatandaşların yapması gereken işlemler şunlar; öncelikle sürücü belgesi sahibi olan kişi, tek hekimden alınan sürücü olur raporu alması,  6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve randevu alınan emniyet birimine gidip parmak izi vermesi  gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait surucurandevu.egm.gov.tr adresinden randevu talebinde bulunacak, İl ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemleri bu yolla gerçekleştirilecek. Ehliyet randevu sistemi ekranı açıldığında yapacağınız işlem türü ile yaşadığınız şehir seçimini yapmalısınız. Ardından da önünüze ehliyet randevusu için uygun olan yerler listeleniyor. Ehliyet değişimi randevu başvuru ve iptal için surucurandevu.egm.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Türkiye'de yaklaşık 24 milyon ehliyet bulunurken, bunlar 15 lira karşılığında yenileriyle değiştirilecek. İşlem yapılmadan önce sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren "ödendi" belgesi istenecek. Minibüs, Otobüs, Kamyon ve çekici sınıfı ehliyete sahip olanlar, Her 5 yıl da bir, Motosiklet, Otomobil, Traktör ve iş makinesi sınıflarında belge sahibi olanlar ise 10 yılda bir belgelerini yenileyecekler. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek. Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebep ile sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi almak isteyenler. Belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca aday sürücü statüsünde olacaklar.

Eski ehliyet sisteminde 9 olan sınıf sayısı, yeni ehliyetler ’de 17 sınıfa çıkıyor. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, iş makinesi kullanacaklar ise G sınıfı sürücü belgesi almaları gerekiyor. B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak içi “BE” sınıfı ehliyet istenecek. Azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramın üzerinde olan ve 7 bin 500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler için C1 sınıfı ehliyet gerekecek.

Bu kapsamda eski tip sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilebilecek.

 

 

 

 

 

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.