Tam Kapanma Bitince Ne Olacak! Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Tam Kapanma Bitince Ne Olacak! Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

17 Mayıs tarihi itibarı ile tam kapanma sona eriyor. Peki sonrasında ne olacak. Hayatımız normale dönecek mi? Kademeli normalleşme nasıl olacak.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer tüm bu soruların cevaplarını verdi. Peki tam kapanma süresi bitince hayatımızda neler eskisi gibi olacak. Tüm detaylar haberimizde..

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tezer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada kısıtlamaların etkisini göremeye başladıklarını belirterek, 55 – 60 bin civarına yükselen vaka sayılarının gerilediğini söyledi.

Kurallara daha sıkı uyum göstererek evlerde kalmamız gerektiğini vurgulayan Tezer, zorunlu olunmadığı sürece evlerden çıkılmaması gerektiğini, çıkılması gerekli ise de kalabalıklardan uzak durulması gerektiğini hatırlattı.

Alınan tedbirleri ve tam kapanma uygulamasının etkilerinin haftaya daha çok görüleceğini hatırlatan Prof. Tezer, artık bulaş riskinin her yaş için eşit olduğunu açıkladı.

Kademeli normalleşme gerek

Tam kapanma sürecinin biteceği 17 Mayıs tarihinden sonra hemen tam açılma olmaması gerektiğini dile getiren Tezer, kısıtlamaların kademeli bir şekilde kaldırılması gerekir dedi.

Kurallara uyum şart

Prof. Dr. Tezer konuşmasında; 17 Mayıs'ta bayram sonrası kısıtlamaların biteceği ifade edilmişti. Ancak ülkemizde dünyada virüsün dolaşımı hala devam ediyor. Bu bize kısıtlamaların çok dikkatli bir şekilde kademeli bir şekilde kaldırılması gerektiğini gösteriyor. Yani 17 Mayıs'tan sonra 'Her şey bitti artık sokaklara döküleceğiz' gibi bir algının oluşmaması gerekiyor. Kurallara yine uyacağız" ifadelerine yer verdi.

Ramazan Bayramı önemli

Ramazan Bayramı içinde uyarılarda bulunan Tezer; "Şehirlerarası gidişler yasak, belli bir izne tabi olarak gidebiliyorsunuz ya da sokağa çıkmalar yasak; ama apartman içerisinde de bayram ziyaretlerinin yapılmaması gerekiyor. Bu dönemde kurallara çok katı bir şekilde uymamız gerekiyor.

Ülkemizde 20 milyonun üstünde aşı dozunun yapıldığını biliyoruz. Belli hedefimize yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Sayın Sağlık Bakanı, haziran ayında daha fazla sayıda aşının tedarik edileceğini söylemişti. Bununla mücadele edip yazı rahat geçirebilmemiz için bayramlarda da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu bayramda da temaslardan kaçınacağız.

Havalar sıcak olduğu için evlerde bayramlaşma gerçekleşmiyor; ama bizim istediğimiz temasın olmaması, açık hava da olsa temas edilmesin, kalabalık bir araya gelinmesin, yakın temas sağlanmasın. 'Az sayıda ziyaretçi olabilir' demiyorum. Hiç ziyaretçi olmayacak, kendi çekirdek ailenizle kalmaya devam edeceksiniz." Dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum