Taşeron işçiler 4/D’li işçiler için sendika başkanı tarih verdi! Bir kaç ay sürebilir

Taşeron işçiler 4/D’li işçiler için sendika başkanı tarih verdi! Bir kaç ay sürebilir

Milyonlarca taşeron işçi, 4/D’li işçi için kritik bir önem arz eden TİS sürecine ilişkin olarak; taşeronların sorusu üzerine sendika başkanından Toplu İş Sözleşmesine dair tarih bilgisi verildi. Detaylar ve gelişmeler haberimizde…

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronlar vasfı ile kamu işçisi unvanıyla emek veren işçilerin haklarına dair güncel gelişmeler yaşanıyor. Taşeron işçiler için önem arz eden TİS sürecine dair merak edilen tarih bilgisi verildi.

TİS Süreci

Bilindiği üzere son yıllarda tabi olunan Toplu İş Sözleşmesi hükümleri 30 Ekim 2020 tarihi itibari ile doldu. Yapılan açıklamalarda yer alan bilgilere göre; taşeronlar için kritik bir süreç olan TİS uzlaşısı için sendikalar ve bakanlıklar ile kurumlar arasındaki bürokratik gelişmeler devam ediyor.

Sendikaların konu ile ilgili olarak öncelikli bir şekilde kendi mevzuat ve işçi taleplerine uygun olarak hazırladıkları maddeler üzerinde mutabakata varılacak olup; son olarak işçi sözcülerinin de onay vermesi ile birlikte bakanlıklar nezdinde TİS için pazarlık masasına oturulacak.

30 Ekim 2020 tarihinden itibaren asıl iş kolu ve özlük hakları bağlamında hak talep ettikleri şekilde bir TİS imzalanması için çaba sarf eden taşeronlar için henüz olumlu bir gelişme yaşanmamış olup; TİS sürecinin ne zaman başlayacağı da bilinmiyordu.

TİS’e Koronavirüs Engeli 

Normal şartlarda 2020 yaz aylarında karar bağlanması ve 1 Eylül 2020 tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi beklenen TİS görüşmeleri; bilindiği üzere koronavirüs pandemi sürecinde yaşanan olağandışı hal sebebi ile Cumhurbaşkanı tarafından ertelenmişti.

İşçiler sürece dair tarih bilgisi merak ederken; konu ile ilgili olarak sendika başkanından açıklama geldi.

TİS 2-3 Ay Uzayabilir!

Hak- İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadelere göre; TİS süreci beklenildiğinin aksine 2-3 ay süre ile uzayabilir. Öz Taşıma İş Sendikası’na yapılan ziyaret sırasında; Hak İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın ziyaret sonrası aracına binmesi sırasında 4/D’li ve taşeron işçi vasfında olan emekçilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada; sendika sürecinin takip edildiği; bu süreçte işçilerin sendikal haklarının korunması için çaba sarf edildiği ve sonucun ne olursa olsun işçi lehine olması için çalışıldığı açıklandı. İşçilerin TİS sorusu üzerine; beklenilen sürecin birkaç ay daha uzayabileceği beyan edildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum