Taşeron İşçiler İçin 657 Değişmeli

Taşeron İşçiler İçin 657 Değişmeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ‘ndan Memur ve Taşeronlar için açıklama geldi. 1965 yılı 657 sayılı Devlet Memurluğu Yasa Değişikliği için Çalışma Yaptıklarını Açıkladı.

Devlet Memurluğu Kanununu düzenleyen 14 Temmuz 1965 yılı 657 sayılı devlet memurluğu kanunu devlet kamu hizmetleri görevlerini ve bu görevlerde çalışan devlet memurlarını görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayırmaktır. Kariyer devlet memurlarına  yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde  sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkânını sağlamaktır. Liyakat devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi  görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkânlarla uygulanmasında devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.

Oysa 657 sayılı devlet memurları sistemi vatandaştan çok kamuya hizmet noktasında kalmış ve bunun sonucu olarak sistem kilitlenmiş, kamburlaşmış durumda olup, 657 yasası derhal değiştirilmeli diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu bu değişimin insan odaklı olacağına vurgu yaptı.

657 sayılı 1965 Anayasası ile getirilen ve kanun ile korunan bu yasa vatandaşa cevap veremez durumda diyen Bakan Müezzinoğlu bir çalışma başlattıklarını yan yat dönemi bittiğini 657 sayılı kanun ile korunan bürokratik oligarşiye dur diyeceklerini ve devletin vatandaşa hizmet kalitesini en iyi sunacak olan kamu kurumu ve kuruluşu personeli olduğu için kanun ve yönetmelikler ile değişiklik birçok değişiklik yapılsa’ da yetersiz kaldığını açıkça ifade etme durumundayım dedi.

En çok sıkıntı çekilen konuların başında bakanlık bürokratlarında ve taşra teşkilatında birçok memur ihtiyaç nezdinde atanmadığına kurumların devlet personel başkanlığına norm kadro başvurusunda bulunduğunda ise maliye bakanlığımız ile kadro tahsisi başvuruda bulunan kurumlarda yığılmalar olduğuna dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, Kurumların ihtiyaçlarını objektif sunmaları gerekliliğine vurgu yaparak yığılmalara mahal verilmemeli ve bu ihtiyaçları taşeron olarak 4A – 4B – 4C çalışanları ile bu sisteme dâhil etmek istediklerini ancak sayılarının 750 bin civarında olduğu için yeni sistem kuracaklarını ve seçim beyannamemizde söylediğimiz taşeron işçilerin haklarını vereceğimize dair söz vermiştik.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
28 Yorum