Taşeron İşçiler Mahkemeye Gidiyor

Taşeron İşçiler Mahkemeye Gidiyor

Kamu Personeli Alımı Haber Sitesi Olarak Kamuda İstihdam Edilen Tüm Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Gelişmelerini Sizlere Ulaştırmaya Devam Ediyoruz. 26 Nisan 2016 Tarihinde Taşeronların Dava Hazırlığında Olduğu Bilgisi Geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuda çalışan taşeronlar arasında ayırım yapılmaksızın tüm işçilerin kamu güvencesine kavuşturulacağı müjdesini verdikten sonra, hükümet bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı taşeron işçilerin kamuya alınacak tasarı ile ilgili çalışmalarını tamamlayarak dün Bakanlar Kuruluna gönderdiler.

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak; kamuda çalışan taşeron işçilerin kamu güvencesine aldıklarını ancak devlet memuru olmadığını belirterek, tasarıyı Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderdiklerini bildirdi. Taşeron işçileri kamu güvencesi altına alacak olan tasarıya henüz ulaşılmadı. Gün içerisinde TBMM’den ulaşmaya çalışacağız, tasarıya ulaşır ulaşmaz tüm detaylarıyla takipçilerimiz için paylaşacağız.

Taşeron işçilerin kamuya alınmasının ardından, taşeron işçilerin hukuk mücadelesi başlatacakları öğrenildi. Yıllarca çalıştıkları işlerde mağdur edilen ve bu mağduriyetinin giderilmesini talep edecek yüzbinlerce taşeron işçisi, taşeron şirketlere yüklü miktarda tazminat ödettirebileceği gündemde. Taşeron firmaların çalıştırdığı işçilere yönelik haksız ve hukuksuz uygulamaları ortaya çıkarılarak tazminat davaları açılacak. Taşeron Şirketlerden ilişiğini keserek devletle sözleşme imzalayan işçilerin, geçmiş yıllarda yaptığı çalışmalarla ilgili dava açabileceği kaydedildi. Özellikle tazminat vermemek ve yıllık izin hakkını kullandırmamak için işçileri 11 ay çalıştırıp, daha sonra tekrar işe başlatan şirketlerin, davaların sonuçlanmasıyla yüklü miktarda tazminata mahkûm edilebileceği söyleniyor.
Kamu güvencesine kavuşacak olan taşeron işçiler, daha önceki işyerlerinde uğradıkları haksızlıkların yanı sıra mobbing davası da açabilecekler. Özellikle bayan çalışanların doğum yapmaması için baskı uygulayan taşeron firma yöneticilerinin, doğum olması halinde işten atılacağı yönünde mobbing uyguladığı yönündeki iddialar da gün yüzüne çıkarılacak. Evli kişilerin çocuğu olmasına rağmen anneye süt izni vermeyen işveren, yine hukuk yoluyla bu mağduriyetleri gidermek için tazminata mahkûm edilecek.

Taşeron işçilerin kamu güvencesine kavuşmasının ardından avukatlar ve hukuk büroları, işçilere yönelik çalışma başlatacağı öğrenildi. Kamu güvencesine kavuşacak 700 binden fazla taşeron işçisine mesaj göndermesi beklenen bazı hukuk bürolarının, imkânlar doğrultusunda taşeron işçileri telefonla arayarak hakları konusunda bilgilendirmeleri bekleniyor. Hukuk büroları, taşeron işçilere "uğradıkları haksızlıkların giderilmesi için zaman aşımı olmaksızın dava açmaları gerektiği" yönünde bilgi verecekleri söyleniyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum