Taşeron İşçilerde Son Durum Ne Detaylar Nasıl

Taşeron İşçilerde Son Durum Ne Detaylar Nasıl

3 Mayıs 2016 Tarihi İtibariyle Son Dakika Taşeron İşçi Haberleri Sizlerle. Taşeron İşçilere Ne Zaman Kadro Verilecek? Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili düzenlemede sona yaklaşıldı. Taşeron işçilerin

Son zamanlarda açıklamalar ardı arkasına gelmişti. Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron işçiler ile ilgili "Şu ana kadar, ilk başta yapmış olduğumuz açıklamaların dışında herhangi bir şekilde yeni bir değerlendirme, konuyla ilgili olarak farklı bir bakış açımız yok." Demişti.

Hangi Taşeron işçilere sözleşme yapılacak? Aranan şartlar ne olacak? Mali ve sosyal hakları nasıl? Kamuda istihdamın yanı sıra belediye ve il özel idarelerinde ile bağlı kuruluşlarında çalışan taşeronların istihdamı söz konusu mu? Merak edilen tüm bu sorulara AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı, Ekonomi Bülteni’nde yer aldı. İşte merak edilen sorular ve cevapları:

Hangi işçiler bu haktan yararlanacak? Kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerini ilgilendirmektedir.  Genel ve özel bütçeli idareler, Düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, Özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları, bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması beklenmektedir.

Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacağı bildirilmişti. Böyle istihdam edilecek işçiler, 36 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise başvuramayacak.

Taşeronların özel sözleşmeli personel olarak alınabilmesi için aranacak şartlar şöyle olacak; Kurum ve iş açısından kapsamda bulunmak, Tasarının TBMM’ye sevk edildiği tarih itibariyle çalışıyor olmak, Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla çalışıyor olmak, Yaş hariç devlet memurluğuna atanmak için öngörülen genel şartları taşımak, Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olmak, 65 yaşını doldurmamış olmak, Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işlerde çalışıyor olmak, Dava açma dâhil her türlü haklarından feragat etmek, Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak, Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili olarak hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak. Bu şartların taşıyanlar başvurabilecektir. Yukarıda belirtilen şartları yerine getiremeyen alt işveren (taşeron) işçileri, özel sözleşmeli personel olma hakkı olmayacaktır.

Kimler kamuya alınacak: Taşeron olarak “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında” yer alan asıl ve yardımcı işlerde, Süreklilik arz eden (bir yıl-12 ay) hizmetlere ilişkin işlerde, İhale dokümanında personel sayısının belirlendiği işlerde çalışanlar bu haktan yararlanabilecektir.

Kimler kamuya alınmayacak: 3 aylık veya 6 aylık bir çalışma dönemi için geçici işçi olarak çalıştırılan kişiler bu kapsamda başvuru yapamayacak. 

Kamuya alınacak taşeron işçilerin seçiminde aranacak şartlar ve uygulanacak sınav, ödenecek ücret, üç yılı geçmemek üzere yapılacak sözleşme süreleri, sözleşme usul ve esasları ile diğer hususlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecektir.

Bu kapsamda çalıştırılacak personel; Özel Sözleşmeli Personel unvanlı pozisyona atanacak. İhale hak edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birimde istihdam edilecek. Bu istihdamın usul ve esasları ile haklar ve yükümlülüklere ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak. Sözleşme dönemi üçer yıllık periyotlar olarak düzenlenecek. Sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı (SSK) olacak. Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakkı bulunacak.
Taşeronların kamuya alınması nasıl olacak? Öncelikle Kanun çıkması gereklidir.

TBMM bu konuda hazırladığı kanun ile taşeronların özel sözleşmeli personel olarak aldıkları ücretle beraber aynı işyerinde çalışmaya devam edecekler. Kamuya alınacaklar için mesleke uygunluk açısından sınava tabi tutulacaklar. Ayrıca bu kişilerin güvenlik soruşturmaları da önemli olacak.

 Kanun yayınlandıktan sonra 30 gün içinde çalışılan idareye yazılı olarak başvurulması, Başvuru alındıktan sonra üç ay içinde iş yerinin başvuruyu incelemesi ve şartları taşıyıp taşımadığını tespit etmesi, Sonrasında üç ay içinde Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerine atanacaklar için Maliye Bakanlığınca pozisyon ve isim vizesi, mahalli idarelerin şirketlerinde istihdam edilecekler için ise İçişleri Bakanlığınca isim vizesinin yapılması, Vize işlemi yapılanların bu süreyi izleyen iki ay içinde idarelerince yazılı ve/veya sözlü sınava tabi tutulmaları, Yapılan sınavlarda başarılı olanların bir ay içinde vize edilen pozisyonlara atanması gerekmektedir.

Bu kapsamda çalışmak isteyen kişiler de bu düzenlemeden sonra doğrudan doğruya kamu idarelerine müracaat ederek bu sözleşmeli statü için belirlenen koşullara uygunsa orada çalışabilecek.

 Belediye ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında çalışan taşeronların durumu nasıl olacak? Belediye ve özel idarelerdeki alt işveren (taşeron) işçileri için, bu kurumların kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak. Yani Belediyeler ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında alt işverende çalışan işçiler bu idarelerin kuracağı kendi şirketlerinde istihdam edilecek. Mevcutta mahalli idarelerde alt işveren işçisi olarak çalışanlar mahalli idarelere ait şirketlerde işçi olarak istihdam edilecek. Mahalli idarelerin mevcut şirketlerinde çalışanlar aynen çalışmaya devam edecek. Yani belediyelerin kurmuş oldukları şirketlerde çalışanlar mevcut şirketlerinde aynen çalışmaya devam edecekler ve durumlarında bir değişiklik olmayacak.

Yalnızca Belediyeler ve İl Özel İdareleri ile bağlı kuruluşlarında alt işveren bünyesinde istihdam edilen işçiler mahalli idarelere ait şirketlerde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecekler.

Tasarı ne zaman yayınlanacak? Konuya ilişkin tasarı, 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderilecek.

Hangi taşeronlar hangi şartlarla istihdam edilecek? Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişilerde, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gereklidir. 

Özel sözleşme ile istihdam edilenler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine, emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum