Taşeron İşçilere Kadro Kanun Tasarısı Ne Zaman Gelecek

Taşeron İşçilere Kadro Kanun Tasarısı Ne Zaman Gelecek

14 Nisan 2016 Tarihi İtibariyle Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi İçin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nca Hazırlanan Kanun Tasarısı Bakanlar Kuruluna Sunulması İçin Hazır. Geçtiğimiz Hafta Şanlıurfa ‘da Yapılan Bakanlar Kuruluna Ulaşmayan Tasar

14 Nisan 2016 Tarihi İtibariyle Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi İçin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nca Hazırlanan Kanun Tasarısı Bakanlar Kuruluna Sunulması İçin Hazır. Geçtiğimiz Hafta Şanlıurfa ‘da Yapılan Bakanlar Kuruluna Ulaşmayan Tasarı Bu Hafta Ankara da İmzaya Sunulacak.

1 Kasım 2015 Seçimleri ile başlama verilen taşeron firmalarca kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi sürecinin sonlarına doğru gelindi. Öncelikle asıl işi yapan taşeronlar kadroya alınacak denildi, daha sonra Başbakanın verdiği müjde ile tüm taşeron işçilerin kadroya geçirileceği beyan edildi. Başbakanın açıklamasından sonra ilgili bakanların açıklamaları ile bir anda gündem değişti. Taşeron işçiler kadrolu değil, sözleşmeli olacak. Taşeron işçilere sınav yapılacak başarılı olanlar alınacak. Özel statü olacak gibi bir sürü açıklama ardı arkasına geldi. Bu süre zarfında insanların kafalarında karışıklıklar oldu. Gözler tamamen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu ‘nca hazırlanan tasarıya çevrilmiş durumda.

Taşeron işçilerin tamamının kadroya geçirilmesi için hazırlanan kanun tasarısı üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzun süredir çalışmalarını sürdürmektedir. Hazırlanan tasarı tamamen olgunlaşmadığı için Şanlıurfa ilinde yapılan Bakanlar Kurulu ‘na sunulmadı. Edindiğimiz bilgilere göre bu hafta içerisinde çalışmaların tamamlandığı ve 18 Nisan 2016 tarihinde Ankara ilinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu ‘na taşeron işçilerin kadroya alınması hakkında Kanun Tasarısının sunulması beklenmektedir.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak oluşturulacak olan kanun tasarısının takibine devam ederek sizlere bilgileri ulaştırmaya devam edeceğiz. www.kamupersonelialimi.com

Tasarıda yer alması beklenen hükümler ise şöyle:

Kamuya 700 bin civarında taşeron işçisi alınacak. Kamuya alınacak taşeron işçileri kadrolu (yani 657 sayılı devlet memurları kanununa tabii memurlar gibi) olmayacak; ancak iş garantisi bakımından devlet güvencesi altında olacak. Kamuya alınacak taşeronlara 3 yıllık sözleşme yapılacak olup, her 3 yılda bir sözleşme yenilenecek, ancak devlet memurluğu ile bağdaşmayan suçlar işlendiğinde işten çıkarılabilecek aksi takdirde emekli olana kadar işten çıkarılamayacak.

Kamuya alınacak taşeron işçiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasında yer alan hükümlere tabi olmayacak. Kamuya alınacak taşeron işçiler için, yeni bir sözleşmeli personel çalıştırma modeli tasarlanacak. Tasarlanan modelde; kamuya alınacak taşeron işçilerin seçiminde aranacak şartlar ve uygulanacak sınav, ödenecek ücret, üç yılı geçmemek üzere yapılacak sözleşme süreleri, sözleşme usul ve esasları ile diğer hususları Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum