Taşeron İşçilere Neden Kadro Verilmiyor

Taşeron İşçilere Neden Kadro Verilmiyor

Belediyelerde ve diğer Kamu Kurumlarında çalışan taşeron işçiler yıllardır kadro istemeleri ile meşhurdur. Bu durum için her seçim döneminde çeşitli vaatler sunan iktidarlar, bir türlü bu sözlerini tutmadığından taşeronların çilesi yıllardır artarak sürme

Belediyelerde ve diğer Kamu Kurumlarında çalışan taşeron işçiler yıllardır kadro istemeleri ile meşhurdur. Bu durum için her seçim döneminde çeşitli vaatler sunan iktidarlar, bir türlü bu sözlerini tutmadığından taşeronların çilesi yıllardır artarak sürmektedir.

Maliyetlerin az olması nedeniyle tercih edilen taşeron işçiler, ayrıca iş güvenliği konusunda da güvence altında değildir. Bu yüzden taşeronların kadroya geçmeleri hem işlerini güvence altına almaları hem de maaşlarının, özlük haklarının güvende olması için oldukça önemlidir. Kadro verilmeyen taşeronlar son yıllarda birçok sosyal medya platformunda kampanyalar başlatmış, bu alanlarda seslerini duyurmaya çalışmıştır. 

Çabalardan zaman zaman az da olsa sonuç alınsa da yine de verilen sözler tutulmuyor ve taşeron hizmet almak için kamuyla işverensiz ilişki kuramıyor. Bu gibi birçok durum söz konusu olduğunda her zaman mağdur olanlar taşeron işçi kesimi oluyor.

Devletin uzun yıllardır sorun yaşadığı maden işçileri de aynı sorunları yaşıyor. Maden işçilerinin can güvenliğinin dahi olmadığı birçok çalışma şartıyla ekmek kazanma derdine düşmeleri birçok kişiyi zor duruma sokmaktadır.

Özellikle Soma gibi maden facialarından sonra birçok sorun yaşayan taşeron işçiler kadro beklerken canlarından da olabiliyor. Özlük hakları ve diğer gereksinimlerin karşılanması için kadro bekleyen maden işçileri birçok aileyi sevindirecek olan kadroya geçişle ilgili yeni bir vaat beklentisi içine girdi.

Hükümet yeni bir tarih öngörerek, gerekli olan kadroya geçiş sürecinin 2018 yılı gelmeden başlayacağı konusunda taahhüt verdi. İşçilerin işe başlama süreleri göz önüne alındığında birçok açıdan kolaylık sağlayacak olan hakları ve iş güvenceleri de verilmiş olacak.

Ancak yine hayal kırıklığına uğrama ihtimalini göz önünde bulunduran taşeronlar için beklenen haberi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da yeni bir vaat vererek, sürecin iki seçenek üzerinde işleneceğini belirtti. İki seçeneğin de masada olduğunu belirten  Sarıeroğlu, çok uzun olmayan vadelerde taşerona kadro müjdesi verileceğini söyledi.

Haddinden fazla çalıştırılan ve emeklerinin karşılığını yıllardır alamayan taşeron işçiler, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gerekli olan tüm çalışmaların yapılması ve karşılığını almaları için kadroya geçmeleri büyük önem taşıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum