Taşeron İşçilere Verilecek Zam Resmen Açıklandı

Taşeron İşçilere Verilecek Zam Resmen Açıklandı

Toplu iş sözleşmesi zamlarının uygulanması hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından resmi bir duyuru yayınlandı. 2017 yılında işçilere ne kadar zam yapılacağı bir örnek hesaplama ile belirtildi. İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nd

Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme görüşmelerinde son nokta 21 Ağustos 2017 tarihinde koyulacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı duyuruda, toplu iş sözleşmesi zamlarının nasıl uygulanacağı hakkında bilgi verdi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, taşeron işçilere verilecek olan toplu iş sözleşmelerindeki ücret zamlarının nasıl uygulanacağı konusunda tereddüt yaşanmaktadır. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bir örnekle toplu iş sözleşmesi zamlarının nasıl uygulanacağını açıkladı.

Yürürlülük süresi 2017 yılı olan sözleşmelerde uygulanacak zam; kamu ihalelerinden kaynaklı toplu iş sözleşmelerinde çalışan işçilerin almakta oldukları çıplak ücretlerine ilk altı ay için %4, ikinci altı ay için %4 oranında zam yapılacaktır.

Örnek vermek gerekirse brüt asgari ücret ayda 1.777,50 TL’dir. Bu aylık günlüğe çevrilirse günlük 59,25 TL etmektedir. %4 toplu iş sözleşmesi zammının uygulanmasıyla beraber (59,25x4/100=2,37) günlük 59,25 TL’den 61,62 TL’ye çıkacaktır.

2. altı ay için yapılan hesaplama ise günlük 61,62 TL’den hesaplanırsa 2,46 TL’nin eklenmesiyle 64,08 TL olacaktır. İhale sözleşmesine göre asgari ücretin % fazlası olarak istihdam edilen işçilerin ücretlerinin TİS artışlarının da belirtilen şekilde hesaplanması gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum