Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilim Zammı

Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilim Zammı

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen taşeron işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında maaşlarında artış olacak. Bilindiği gibi her altı aylık dönemde taşeron işçiler yüzde 4 oranında zam alıyorlar.

Taşeron işçiler her altı aylık dönemde aldıkları yüzde 4’lük zam oranın artırılmasını talep ediyorlar. Toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında taşeron işçilerin maaş zammı netleştirilmiş olacak.

En düşük maaş 3 bin 728 TL oldu

Ankara'nın Çubuk İlçe Belediyesi toplu sözleşme imzaladı. Belediyenin iştirakleri olan Yeşil Çubuk Gıda ile Hizmet İş Sendikası ve Belediye personel AŞ ile Özel Güvenlik ve Koruma İşçileri Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme ile en düşük işçi maaşı 3 bin 728 liraya olarak belirlendi.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçen taşeron işçilerin KHK sonrası oluşan maaş farklılıklarını düzenlemek için iyileştirme zammı yapıldı. Söz konusu sözleşme 159 işçi ve 36 güvenlik görevlisini kapsıyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, çalışanlarının haklarını verdiklerini ifade ederek ücretlerde önemli oranda bir artış yapıldığını dile getirdi.

4 kademeli yüzdelik dilim

Konu hakkında Hak-İş sendikası yetkilileri açıklama yaptı. Yapılan bu açıklamaya göre "Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz'da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım'da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu başta olmak üzere çalışma hayatının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı." Taşeron işçileri için 4 kademeli yüzdelik zam oranı söz konusu. Ancak hangi yüzdelik dilimin uygulanacağı henüz netlik kazanmış değil.

Yüzdelik dilim ne anlama geliyor

Yüzdelik dilim düzenlemesi taşeron işçilerin kadroya alınmadan önceki maaşlarıyla ilgili bir düzenlemedir. Kadroya alınmadan önce maaşları asgari ücretten yüksek olan işçilerin, kadro sonrasında asgari ücret almaları durumunda yada maaşlarında kesintiye gidilmesi durumunda yüzdelik dilim hakkı elde edebileceklerdir. Ancak kadrodan önce asgari ücret alan ve kadro sonrası maaşı yine asgari ücret olan yada daha yüksek maaş alıp maaşında kesinti yapılmayanlar yüzdelik dilim düzenlemesinden etkilenmeyecekler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.