Taşeron işçilerin Beklediği Haber Üst Düzey Bürokrattan Geldi

Taşeron işçilerin Beklediği Haber Üst Düzey Bürokrattan Geldi

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kamuya alınması yılan hikayesine döndü. Peki, taşeron işçilerin kamuya alınmasında son durum ne? Yapılan son açıklamalar taşeron işçilerini sevindirecek. Üst düzey bir ekonomi yetkilisinin açıklamalarına göre kamuda çalışa

Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki Ahmet Davutoğlu hükümeti; kamuda çalışan taşeron işçiler arasında ayırım yapılmaksızın kamuya alınacağını açıklamış ve çalışmalar bitmişti. Herkes artık taşeron işçilerinin kamuya alınacak tasarının TBMM’ye gelmesini beklerken, hiç beklenmedik şekilde Başbakan Ahmet Davutoğlu istifa etmesi ile, 700 binden fazla taşeron işçisinin beklentileri ertelenmişti. Binali Yıldırım başkanlığında kurulan yeni hükümetin taşeron işçilerinin kamuya alınması ile ilgili hiç açıklama yapmaması, taşeron işçilerin kamuya alınması rafa mı kaldırıldı?  Sorularının sorulmasına neden oldu.

Taşeron işçilerin kamuya alımları ile ilgili düzenlemelerin son aşamada olduğu ve taşeron işçilerin mağdur edilmeyeceği bildirildi. Maliye Bakanlığı'nın 4D gibi yeni bir statü üzerinde çalıştığını ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi "Taşeron işçiler kendi istekleri ile ayrılmış gibi bir durum ortaya çıksa da yasal düzenleme ile kamuya alınacaklar" şeklinde konuştu.

Kıdem tazminatları için iki formül üzerinde duruluyor. Taşeron işçilerin kıdem tazminatında herhangi bir şekilde hak kaybı olmayacak. Masada yer alan diğer bir formül ise biriken tazminatları ödenip geçtiği kurumda kıdem tazminatının yeniden başlaması. Taşeron işçi taslağı ile asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin tamamı kapsama alınıyor. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan 720 bin taşeron işçiye kadro için geri sayım başladı. Taşeron işçiye kadro için hazırlanan yasa tasarısı, kısa süre içerisinde de TBMM’ye sevk edilecek. Yasanın çıkmasıyla da taşeron işçilerin kamu çalışanı olması için süreç başlayacak. Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

Sendikaların 6772 sayılı Kanun gereğince ödenen ikramiyelerle ilgili de önemli önerileri var. Buna göre, 6772 sayılı Kanun'dan doğrudan yararlanılmayacak, gerekli performans kriterlerini sağlayanlar faydalanacak. Maliyetler bakımından (mevcut çalışanların hakları korunmak şartıyla) 6772 sayılı Kanun'dan;

1- Kıdemi 1-5 yıla kadar olanlar 1 aylık,
2- Kıdemi 5- 15 yıla kadar olanlar 2 aylık,
3- Kıdemi 15 yıl yukarısı 3 aylık şeklinde, olacak şekilde yararlanacaklar ve bu süreler toplu iş sözleşmeleriyle uzatılamayacaktır. Yine yapılan öneride yeterli performansı göstermeyen işçiler en az 3 defa uyarılacaklar ve belirli şartlarda 6772 sayılı Kanun'dan doğan ikramiyelerinde kesinti yapılacak veya iş akitleri uzatılmayacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum