Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin Kanun Teklifi 7 Mart 2016

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin Kanun Teklifi 7 Mart 2016

7 Mart 2016 Tarihinde Kamuda Çalışan Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin Kanun Teklifi Verildi. İşte Verilen Kanun Teklifinin Tam Metni. Hangi Taşeronların Kadroya Alınacağı Netleşiyor.

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi YÖNTER tarafından TBMM Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘ne sunmuş olduğu tasarıda şu ifadelere yer verildi; 5010 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştirakleri ihtiyaç duydukları temizlikten güvenliğe, iş makinası operatörlüğünden mühendise, büro işlerinden ameliyathanelere varıncaya kadar süreklilik arz eden ihtiyaçlarını 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ya da tabi oldukları diğer ihale mevzuatı kapsamında ihale suretiyle taşeron (alt işveren) şirketlerden satın almaktadırlar. Taşeron şirketler, kamu kurum ve kuruluşları ile imzaladıkları sözleşmeler ile yüklendikleri birçok hizmetleri yerine getirebilmek için memur ve işçi çalıştırıldıkları bilinmektedir.

Kamuda istihdam edilecek olan işçilerin, Taşeron şirketler tarafından çalıştırılanlara, söz konusu hizmetler için kamu güvencesine sahip memur ve işçilere ödenen ücretin altında, genellikle yürürlükte bulunan asgari ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu uygulama taşeron şirket tarafından çalıştırılan memur ve işçiyi mağdur ettiği gibi iş yerlerindeki çalışma huzurun da olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan, sendikal haklara sahip olmayan bu çalışanların iş akitleri yükleniciler tarafından feshedilebilmekte, iş akitlerinin sona ermesinden doğan kıdem tazminatı ve benzeri hakları ödenmeyebilmektedir. Ödenmeyen kıdem tazminatları, ihale makamı idarelerin mahkemelerce asıl işveren olarak kabul edilmesiyle verilen kararlar neticesinde, kamu idareleri tarafından ödendiğini bildirdi.

MHP Milletvekillerince Hazırlanan kanun teklifinde, kamuda süreklilik arz eden hizmetlerde taşeron işçisi olarak adlandırılan ve taşeron şirketler tarafından belirli süreli iş sözleşmesi kapsamında çalıştırılanların verdikleri hizmetlerin gerçek karşılığı üzerinden ücretlendirilmesi, İş Kanunundan doğan haklarının korunması ve niteliklerine uygun sürekli işçi ya da memur kadrolarına atamalarının yapılarak iş güvencesine sahip olmaları amaçlanmaktadır denildi. Milletvekillerinin TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 7 Mart 2016 günü Meclis Komisyonuna geldiğini duyurdu.

MHP Milletvekili tarafından verilen Kanun Teklifinin kabul edilip edilmeyeceği bilinmezken, Maliye Bakanlığı ‘nca hazırlanarak Bakanlar Kurulu ‘na sunulan tasarının Meclise sunulması beklenmektedir. Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak konu hakkında yapılacak olan tüm açıklama ve resmi işlemleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.