Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi Hakkında Önemli Bilgiler

Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi Hakkında Önemli Bilgiler

27 Mart 2016 Tarihine Kadar Yapılan Tüm Açıklamalara Göre Taşeron İşçiler Kadrolu mu Sözleşmeli mi Olacak, Taşeron İşçiler Sendikalı Olacak mı, Taşeron İşçilerin Emeklilik ve Mali Hakları Neler, Özel Sözleşmeli Personelin İş Güvencesi Olacak mı Sorularını

Kamu Personeli Alımı Haber sitesi olarak 27 Mart 2016 tarihine kadar yapılan açıklamalara göre önemli bilgileri sizler için derliyoruz. Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili her geçen gün haberlerimizin yorum bölümüne, Facebook yorumları ve mesaj bölümüne yüzlerce soru gelmektedir. Taşeron işçilerle ilgili belirlenmiş olan ve en çok sorulan soruları sizler için cevapladık.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ‘nda 4/a memur, 4/b sözleşmeli personel, 4/c geçici personel, 4/d işçiler olarak sayılmıştır. Taşeron işçiler de 657 ye tabi ayrı bir statü oluşturulacak hali hazırda bulunan statülere alınmayacaklar.

Peki, taşeron işçiler kadrolu mu sözleşmeli mi olacak: 657 DMK tabi olacakları için ifade nasıl olursa olsun iş güvencesine sahip olacaklar. Yani ayrı bir statü özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek olması iş güvencesinden ayrılmasına sebep olmayacak. Tüm sözleşme imzalananlar iş güvencesi sahibi olacak.

Taşeron işçiler sendikalı olabilecek mi: hali hazırda çalışan taşeron işçiler zaten sendikalıdır. İşçi sendikalarına üye olabilen taşeron işçiler kamuda istihdam edildikten sonra memur sendikalarına üye olabilecek ve işçi sendikaları bu durumda çok büyük zarara uğramış olacak.

Taşeron işçiler mali ve emeklilik açısından hakları neler: 5510 sayılı Kanun'un 4/a kapsamında sigortalı olacak ve bu kapsamda değerlendirecekler. Mevcut aldığı maaşlarla sözleşme yapılacak kişiler için en önemli sorun ise kurumlar arasında maaşlarda çok büyük farklılıklar olması. Burada her unvan için alt limit belirlenmesi gereklidir. Zira temizlik işinde çalışan bir işçi asgari ücret alırken diğer bir kurumda çalışan aynı işi yapan kişiye asgari ücretin %70 fazlası ödenmekte olup, gelecekte büyük bir haksızlığa neden olacaktır.

Özel Sözleşmeli Pozisyonda istihdam edilecek olan taşeron işçilerin iş güvencesi olacak mı: tabi ki olacak. Devlet Memurları ile aynı iş güvencesi ile istihdam edilecekler.

Birçok internet sitesinde KPSS adaylarının tepkisinden bahsedilmektedir. Adayların merkezi atamalarda ayrılan merkezi atama kontenjanlarının düşük olmasına tepki göstermeleri çok daha yerinde olacaktır. Çünkü taşeron işçiler yıllardır kamuda istihdam edilmekte olup, atama bekleyenler için ayrılan kontenjanda bir azalmaya sebebiyet verilmeyecektir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum