Taşeron İşçilerin Kamuda İstihdam Edilmesinde Yol Haritası

Taşeron İşçilerin Kamuda İstihdam Edilmesinde Yol Haritası

Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘nun taşeron işçilerle ilgili güzel açıklamalarından sonra Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL'ın yaptığı açıklamada, taşeronların kadroya geçirilmeyeceği "Özel sözleşmeli personel" statüsü verileceği belirtilmişti.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak milyonlarca taşeron işçi ve ailesinin beklediği kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde istihdamı hakkında kanun tasarısı ile yapılacak olanları ve yapılması gerekenleri sizlere izah etmeye çalışacağız.

Taşeron işçiler için özellikle hazırlanacak olan Özel sözleşmeli personel statüsü Kamu Personel reformuna bir darbedir.  Mevcut memur sayısı nedeniyle reform yapmakta zorlanan hükümet yeni istihdam edilecek taşeron işçilerle beraber bu hayali rafa kaldırmak zorunda kalacak. Yapılacak olan düzenleme için verilen ayrıntılarda taşeron işçilerin artık işçi sendikalarına değil memur sendikalarına üye olacağı belirtildi. Memur sendikalarının eli güçlenip, işçi sendikalarının gücü azalmış olacak.

Ayrıca 4/B'li personelin kadroya geçirilmesi unutulmamalıdır. Zira yıllardır kamuda istihdam edilen bu kişilerin de kadro hakları.

Kamuda sayıları artarak devam eden taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir şüphelerinin bulunmaması gereklidir. Zira geçmişte yapılan bir uygulamada Sözleşmeli Personel (657 DMK 4/b) olarak çalışan yaklaşık 200 bin kişi kadroya geçirilmişti. 1 Kasım 2015 seçimlerinde özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilecek olan yaklaşık 720 bin taşeron işçinin bir sonraki seçimler de büyük bir oy baskısıyla hem muhalefet partilerin hem de hükümetin önemli bir vaadi olarak beklenmektedir. Önceki dönemlerde her zaman ortaya çıkan durumu düzeltmek için yeni bir Kanuni düzenleme yapılacaktır.

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde en ideal yöntem ise tabi ki hali hazırda uygulanan kadrolu işçi statüsünde istihdam edilmeleridir.

Önceden yaptığımız haberlerimiz de izah ettiğimiz gibi taşeron işçilerin KPSS ile atama bekleyen adayları hiçbir şekilde engellememektedir. Zira hükümetin her yıl için belirlediği bir atama kontenjan sayısı bulunmamakta olup, kadroya geçirilecek bu işçilerin yayınlanan kadroları azaltmamaktadır. KPSS ile memur olmak isteyen adayların Merkezi atamada ki paylarının arttırılarak daha adilane çözümler bulunması hükümetin muhakkak görevidir.

Özel sözleşmeli personel statüsü doğru bir yöntem olmamakla beraber sonraki seçim süreçlerinde bu kişilerin yapacağı oy baskısı da dikkate alınarak kamuda kadrolu işçi olarak istihdam etmeleri gereklidir. Burada yapılması gereken muhakkak tarafların karşılıklı müzakereler sonucunda ortak bir noktada birleşmeleridir. Tek taraflı yapılan her adım muhakkak eksik düzenlemelere neden olacaktır.

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi süreci ile belirlenen tasarının 18 Nisan 2016 tarihli Bakanlar Kuruluna sunulması beklenmektedir. Yapılacak tüm açıklamaları, son dakika taşeron işçi haberlerini sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.