Taşeron İşçilerin Özlük Haklarına Devlet Garantisi

Taşeron İşçilerin Özlük Haklarına Devlet Garantisi

Kamu Personeli Alımı olarak, kamuya alınacak 700 binden fazla taşeron işçilerinin çalışma şartlarının detaylarını paylaşıyoruz. 27 Nisan 2016 taşeron son dakika gelişmeleri: Taşeron İşçilerin bütün özlük hakları teminat altına alınıyor. İşte detaylar.

700 binden fazla taşeron işçisinin kamuya alınmasına çok az bir süre kaldı. Kamu Personeli Alımı olarak, kamuya alınacak 700 binden fazla taşeron işçilerinin çalışma şartlarının detaylarını paylaşıyoruz.  27 Nisan 2016 taşeron son dakika gelişmeleri: Kamuya alınacak 700 binden fazla taşeron işçisinin kamuya alınmasını sağlayacak tasarı 25 Nisan 2016 Pazartesi Günü Bakanlar Kurulunda detaylı bir şekilde görüşüldü. Bakanlar Kurulu Sonrası hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş; tasarının tamamlandığını, kamuya alınacak 700 binden fazla taşeron işçisinin devlet memuru olmayacağını ancak devlet güvencesine kavuşacaklarını söylemişti.

Numan Kurtulmuş’un bu açıklamaları sonrası, 700 binden fazla taşeron işçisinin kulağı; dün partisinin grup toplantısında konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndaydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu 26 Nisan 2016 Salı Günü Ak Parti grup Toplantısı’nda yapmış olduğu konuşmanın sonlarına doğru taşeron işçilerin kamuya alınması konusunda açıklamalarda bulundu. Davutoğlu; taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli olarak istihdam edileceğini, her kurumun kendi bünyesinde bir takım sınav yapma hakkına da sahip olduğunu, 720 bin kişinin kamu çalışanı olacak ve kıdem tazminatı, yıllık izinleri, çalışma şartları bakımından hepsi devlet güvencesi altında olacak demişti.

Kamu Personeli Alımı olarak; Bakanlar Kurulunda taşeron işçilerinin kamuya alınması ile ilgili konuşulan detayları sizlerle paylaşıyoruz. Bakanlar Kurulu’nun 25 Nisan 2016 Pazartesi Günkü toplantısı 10 saatten fazla sürmüş ve 700 binden fazla taşeron işçisi için hazırlanan düzenlemeyi onayladı. Bakanlar Kurulunda tasarı detayları ile değerlendirilirken, tasarıyı hazırlayan bürokratlar tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlara da brifing verildi. Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ele alınacak tasarıyla taşeron işçiler için yeni bir statü oluşturulup özlük hakları devlet garantisi altına alınacak. Taşeron işçiler için özel sözleşmeli personel adıyla yeni bir statü oluşturulacak. Kamuya alınacak taşeron işiçiler, 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi devlet memuru olamayacak ama kamu güvencesi altına alınacak. Kıdem tazminatları, yıllık izinleri, özlük hakları, çalışma şartları, geçişle birlikte devlet garantisi altında olacak. Sosyal güvenlik yönünden 4/a'lı (SSK) olacaklar. Kadroya alınacak taşeronların 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda çalışmaya başlamış olma şartı aranacak. Kamuya geçecek olanlar, aynı iş yerinde devam edecek ama maaş ve özlük hakları kamu kurumu tarafından verilecek.

Kamuya alınacak taşeron işçilerin sözleşme dönemi 3 yıllık periyotlar halinde düzenlenecek ve memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakları bulunacak. Uygulamada, 1 Ocak 2016 itibarıyla ödenmekte olan ücret ve diğer haklar esas alınacak. Taşeronlar, 4/B'li sözleşmeli personelin yararlandığı aile ve yiyecek yardımı gibi sosyal haklardan yararlanacaklar. 30 gün içinde yazılı olarak idareye başvuru şartı aranacak ve başvuruyu takip eden 3 ay içinde gerekli değerlendirme yapılacak. Belediyeler ve özel idarelerde çalışan taşeronlar için, bu idarelerin kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak. 3 ve 6 aylık çalışma dönemine tabi kişiler kapsama alınmayacak. Süreklilik arz eden hizmetlere ilişkin işlerde çalışanlar kamuya alınacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum