Taşeron İşçilerin Son Durumu

Taşeron İşçilerin Son Durumu

Son Dakika Taşeron İşçiler Sayfası. Taşeron işçi olarak çalışanlar kadrolaşmayı bekliyor. Son yıllarda gündemdeki en önemli sorunlardan biri olan taşeron kadrolaşması için henüz somut olarak bir adım atılmadı ancak, Bakan Sarıeroğlu geçen gün yaptığı açık

Taşeron işçi olarak çalışanlar kadrolaşmayı bekliyor. Son yıllarda gündemdeki en önemli sorunlardan biri olan taşeron kadrolaşması için henüz somut olarak bir adım atılmadı ancak, Bakan Sarıeroğlu geçen gün yaptığı açıklamada taşeron işçiler hakkında kısaca bilgi verdi.

Net Tarih Yeni Yasama Döneminde Belli Olacak

Taşeron işçileri için kadronun oluşturulacağı net tarih, yeni yasama döneminde belli olacak. İşte Bakan Sarıeroğlu’nun açıklaması: “80 milyon vatandaş bizden bilgi bekliyor. Büyük bir sorumluluğumuz var. Taşeron firmalarda çalışan emekçi kardeşlerimizin, emeklilerimizin, esnaflarımızın ve çiftçilerimizin yoğun beklentileri ve talepleri var. Bu konuda dengeyi sağlayacağız. 80 milyon civarındaki vatandaşlarımızın taleplerini, ihtiyaçlarını ve aynı zamanda ülkemizin ekonomik durumun dikkate alacağız. Herkesin vicdanının rahat olacağı bir çözüme ulaşacağımız yeni bir dönem olacak”

Taşeronların Kadro Süreci Ne Olacak?
Bekir Bozdağ’ın yaptığı açıklamaya göre taşeronda kadro süreci 1 Ekim’den sonra TBMM Genel Kuruluna gelerek tartışılacak. Daha sonra tasarı Bakanlar Kuruluna gidecek ve burada yasalaşacak. Bu süre 2018’e kadar uzayabilir. 

Taşeron İşçinin Kelime Anlamı Nedir?
Fransızca’da bulunan “tacheron” kelimesinden dilimize gelen, taşeron kavramına kısaca “alt işveren” denilmektedir. Bununla birlikte taşeron, iş yapan bütün firmalarda çalışan kişilere (emekçilere) taşeron işçi denir. Taşeron işçileri işin ana bölümün değil, işin yürümesini sağlayacak yan kollarda görev almaktadır.

Askeri kurumlardan bazıları yemek gibi çeşitli organizasyonlar için dışarıdan bir firma ile anlaşır. Bu firmalara taşeron, burada çalışan işçilere ise, taşeron işçisi denilmektedir. Taşeronlar farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Bunlardan bazıları: alt işletici, tali işveren, alt işveren, alt ısmarlatandır.

Taşeron işçileri günümüzde pek çok şirkette kullanılmaktadır. Yardımcı işlerde kullanılan bu işçilerin bu kadar tercih edilmesinin sebebi şirketlerin sigorta, sosyal imkân vb. masraflardan kaçarak bütün yükü taşeron firmalarına yüklemektir. Şirketlerin bu şekilde düşünmesi de daha yüksek kâr elde etme düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Çalışma şartları iyileştirilmediği ve tam olarak bir düzene oturtulmayan taşeron işçileri günümüzde çok fazla çalıştırılmakta ve emeklerinin karşılığını da alamamaktadırlar. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, günde 8 saatten fazla çalıştırılan işçilere ayriyeten mesai ücreti verilmesi konusunda belli çalışmalar yapmaktadır.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum