Taşeron İşçilerin Yasası Meclise Ne Zaman Gelecek

Taşeron İşçilerin Yasası Meclise Ne Zaman Gelecek

Yeni hükümetin kurulması ile beraber 700 binden fazla taşeron işçisini ilgilendiren taşeron yasasının TBMM'ye ne zaman geleceği merak ediliyor. Taşeron yasasında son durum ne? Taşeron işçilere kadromu verilecek? Kamuda özel sözleşmeli mi istihdam edilecek

1 Kasım 2015 Genel Seçimi öncesinde Ak Parti’nin kamuda çalışan taşeron işçiler arasında asıl işi yapan taşeronlara kadro sözü vardı. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinden sonra tek başına iş başına oturan Ak Parti Hükümeti, seçim öncesi vermiş olduğu vaatlerin çoğunu yerine getirerek bir ilke imza atmıştı. Ancak kamuda çalışan taşeron işçilere kadro sözü birçok nedenden dolayı geciktirildi. Hükümetten yapılan açıklamalara göre asıl işi yapan taşeron işçilere kadro 2016 Mart Ayı içerisinde verilmesi planlanıyordu.

Kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçiler kadro beklerken dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından 22 Mart 2016 tarihinde hiç beklenmedik bir açıklama gelmiş ve kamuda çalışan taşeron işçiler arasında ayırım yapılmaksızın bütün taşeron işçilerin kamuya alınacağını söylemişti. Davutoğlu’unun bu açıklaması 700 binden fazla taşeron işçisi tarafından kamuda kadrolu istihdam edilecek şekilde anlaşılmıştı. Ancak daha sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş; 700 binden fazla taşeron işçisinin kamuda özel sözleşmeli personel olarak istihdam edileceğini ifade etmesi ile adeta 700 binden fazla taşeron işçilerinin kadro hayallerini yıkmıştı.

Gelinen son durumda; hükümet tarafından taşeron işçilerin kamuda istihdamı ile ilgili hazırlanan taslağa göre, kamuda çalışan 700 binden fazla taşeron işçisi kamuda özel sözleşmeli olarak istihdam edilecek. Taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli olarak istihdam edilecek olması; ne asıl işi yapan taşeron işçilerini ne de yardımcı sınıf hizmetlerinde değerlendirilen taşeron işçileri memnun etmiştir. Taşeron işçilerin kamuda istihdam edecek düzenlemesinin gecikmesi de 700 binden fazla taşeron işçisini ayrı şekilde rahatsız etmiştir. Sonuç olarak; gerek çeşitli nedenlerden dolayı bu işin uzamasından, gerekse taşeron işçilerin kamuda istihdam şeklinden kimse memnun değildir.

Yeni hükümetin kurulması ile 700 binden fazla taşeron işçisinin gözü kulağı Başbakan Binali Yıldırım’a çevrilmiş durumda. Peki taşeron işçilerin kamuya alınmasındaki son durum ne?  Taşeron yasası TBMM’ye ne zaman sunulacak? Taşeron işçiler Kamuda hangi statüde istihdam edilecek? Kamu Personeli Alımı olarak bu süreçte her daim taşeron işçilerin yanında olduk olmaya devam edeceğiz. Daha öncede belirttiğimiz gibi taşeron yasası yeni hükümetin kurulmasından sonraya kaldı. Yaptığımız değerlendirmelere göre; taşeron yasasının 2016 Haziran Ayı içerisinde TBMM’ye gelmesi ve tasarının yasalaşması bekleniyor. Çünkü olağanüstü bir durum olmadığı müddetçe Türkiye Büyük Millet Meclisi, temmuz, ağustos ve eylül aylarında tatile giriyor. Taşeron yasası mevcut şekli ile TBMM’ye sunulursa; 700 binden fazla taşeron çalışanı kamuda özel sözleşmeli olarak istihdam edilecek. Ancak yeni Başbakan Binali Yıldırım ve ekibi bir sürpriz yapıp, kamuda çalışan 700 binden fazla taşeron işçisine kadroda verebilir.

Kamu Personeli Alımı olarak yeni Başbakanın belli olduğu gün, Başbakan Binali Yıldırım’dan kamuda çalışan 700 binden fazla taşeron işçisine kadro talep etmiştik.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum