Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Taşeron İşçilerinin Kamuya Geçirilmesine Değil Kurumların Merkezi Alımla

Taşeron İşçilerinin Kamuya Geçirilmesine Değil Kurumların Merkezi Alımlardan Çıkmasına İtiraz Edilmeli

Son günlerde gündemin en yoğun konusu, kamuda çalışan taşeron işçilerinin kamuya geçirilmesi konusu oldu. AK Parti Hükümetinin 1 Kasım Genel Seçimleri vaatleri arasında kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeronlara kadro verilmesi de vardı. Nitekim AK Parti Hükümeti 1 Kasım Genel Seçimlerinden zaferle çıkıp hükümeti kurmuş ve vaatlerini tek tek gerçekleştirmeye başladı.

22 Mart Salı Günü Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuya ilişkin açıklamada bulunmuş; taşeron işçiler arasında ayırım yapılmaksızın kadroya alınacağını söyledi. Bu açıklama sonrası kamuoyunda bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Görmüş olduğum lüzum üzerine bu konuda okuyucularımızı aydınlatmak istedim. Öncelikle şunun iyi anlaşılması gerekiyor; konuya ilişkin kanun tasarısı henüz Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmadığından, konuyu Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı kadarı ile biliyoruz. Konuya ilişkin tasarının 1-2 hafta içerisinde TBMM’ye sunulacağı söyleniyor. Yapılan açıklamalarda; kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçmesi söz konusu olmayıp, özel sözleşmeli statüsünde kamuya geçirilme söz konusu. Kamuya geçirilecek taşeron işçilerinin maaşlarında da bir değişiklik söz konusu değil. Buna rağmen kamuoyunda bilerek ya da bilmeyerek birçok kesimden bu işe büyük tepki var. Hükümetin bu aşamada yaptığı şey; taşeron firmayı aradan çıkartıp çalışanıyla kendisi muhatap olacak. Devletin taşeron firmaya da ücret ödediğini düşünürsek, bu şekliyle devlet karlı bir iş yapmış oluyor çünkü sadece çalışana ücret ödemiş olacak aracı ücreti kalkıyor. Ayrıca taşeronların kamuya alınması ile de boşta olan bir kurumun kadrosu doldurulmamıştır. Bu gerçekleri bilmeden insanlar ve bir kısım medya tarafından bu konuya tepki var.

Aslında insanların tepki vermesi gereken konu; taşeronların kamuya geçirilmesi değil, yıllardır kamu kurumlarının memur alımlarını yaparken tek tek merkezi atamadan çıkıp alımlarını kendilerinin gerçekleştirmesidir. Öyle ki; kamu kurumları merkezi atamadan çıka çıka 2014 KPSS Sonuçları ile yok denecek kadar merkezi alım ile memur alınmıştır. Milyonlarca KPSS adaylarının ve medyanın bu konuya ciddi bir tepki vermesi gerekiyor. Çünkü merkezi alımlar ile yapılmayan tüm alımlarda devreye referanslar girmekte ve milyonlarca garibanın hakkı yeniyor. Milyonlarca KPPS adaylarına tavsiyem bu konuya tepki göstermeleri ve bu gerçekleri sosyal medyada paylaşarak herkese duyurmalarıdır. Adaletli bir memur alımının olması için; milyonların sapla samanı birbirinden ayırt etmesi gerekiyor. Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum