Taşeron Sistemi Kabul Edilir Tarafı Yok

Taşeron Sistemi Kabul Edilir Tarafı Yok

Türk İş Genel Başkanı Atalay bir gazeteye verdiği röportajda taşeron sorunlarından olan sistemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ergün Atalay devlet şirket kurup taşeronu tek elden yöneteceği yönündeki duyumlara tepki gösterdi. O zaman devlet taşeron olacak. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Çünkü eğer devlet taşeron olacaksa eğer taşeron devam etsin ve sistem yürüsün. Böyle şey olmaz dedi.

Türk İş başkanı konumuza dönersek eğer maden veya çalışma hayatı ile ilgili en mükemmel yasaları çıkartsak bile eğer yasa uygulayıcıları veya niyeti kötü işverenler bunlara uymadığı sürece bu kazaların önüne geçemeyiz.

Ancak bu durum uzadı ve artık taşeron ülke gündeminden kalkmalıdır. Devlet bir söz verdi ve bu sözü yerine getirmelidir.

Devletin taşeronu tek elden yöneteceği şeklinde ortalıkta dolaşan bazı dedikodular var.Bunların gerçeklik payı var mı?

Maliye Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Bizim de kulağımıza bir şeyler geliyor. İşte devlet bir şirket kursun ve bu şirket üzerinden işçileri çalıştırsın. O zaman devlet taşeron olacak. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok.

Olacak şey şöyle Sağlık Bakanlığı ameliyathanede hemşirelik yapıyorsa bunun statüsünün memur mu yoksa işçi mi olması gerekiyor bunlar kanunlarda belli. Yani işçilik işi yapan işçi olsun, memurluk işi yapan memur olsun. Bunun başka yolu yok.

Maden kazalarına ilişkin sorulara Atalay şöyle cevap verdi. Ülkemizde madenler yoğun olarak 10 ilde toplanmış durumda. Günde de 200 bin işçi madene iniyor. Bunların 100 bini kömür, diğer 100 bini diğer madenlerde çalışıyor.

Bu madenlerin kontrolü ise Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden yapılıyor. Biz ise bunu her ortamda her platformda söylüyoruz. Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü taşra teşkilatını kursun. Taşra teşkilatlarını kuramıyorsa valilikler, belediyeler veya bölge il temsilcileri vasıtasıyla maden ve jeoloji mühendisleri ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından oluşan bir ekip kursun. Bu ekipler madenlere yerinde denetim yapsın. Böylece ihmal nedeni ile yaşanan kazaların önlenmesinde büyük ilerlemeler kaydedilir.

Ancak bunları uygulayanlar kontrol edenler veya gözünü para hırsı bürümüş işverenler nedeni ile bu yasalar sadece kağıt üstünde kalıyor. Örneğin İstanbul ’da, Ankara ’da her gün devasa inşaatlar yapılıyor. Bir tane dairenin fiyatı 1 milyon civarında. O inşaatlarda işçi bir buçuk ya da iki sene çalışıyor. Ama o inşaatı yapan firma yetkilisi çalışan işçilerin yaşam alanlarını, çalışma alanlarını düzeltmiyor. Bunun kendilerine maliyeti de en fazla sattıkları bir dairenin bir oda fiyatı etmez. Ama bunu işçilere çok görüyorlar. Bu zihniyetin değişmesi lazım.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.